canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Temiz Olmayan Şeylerin Hükümleri - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Temiz Olmayan Şeylerin Hükümleri

 

Temiz olmayan şeyler: Gerek ağır olsun, gerek hafif olsun, mad-di şeyleri kirletmek hususunda eşittirler. Bu yönden pislikler ağır ve hafif kısım­larına ayrılmaz. Ancak namazın sahih olmasına engel olmak veya olmamak bakımından bu iki kısım esas alınarak aşağıdaki hükümler uygulanır.

Ağır necaset sayılan bir şeyin: Katı ise üç-gramdan, sıvı ise el ayasından daha geniş olan miktarı, giderilmesi mümkün olunca, namazın sıhhatine engel olur. Bu anılan ve ondan daha az olan mik-tarlar ise az necasettir, namazın sıhhatine engel olmaz; bağışlanmış sayılır.

 Buna göre namaz kılanın ayaklarını basıp namaz kıldığı yerde, yaklaşık olarak üç gramdan çok katı olan-ağır pislik bulunursa, onun namazı sahih olmaz. Secde ettiği yere gelince, bu husus da İmam Azam'dan iki rivayet vardır. İmam Muhammed'e göre, burada aynı miktar necaset sebebiyle namaz sahih olmaz.

Hafif pisliğe gelince: Bunların bulaştığı beden organlarının ve elbiselerin dörtte birinden azı namaza engel olmaz. Bu az miktar sa-yıldığı için bağışlanmıştır. Bu miktardan fazla olan pislikleri gider-mek mümkün olduğu zaman, namazın sıhhatına engel olurlar.

Bir meshe bulaşan böyle hafif bir pislik, meshin topuklardan aşağı olan kısmının dörtte birinden az ise, bağışlanır, fazla ise ba-ğışlanmayıp namaza engel olur.

 Bununla beraber imkan olunca, bedenin, elbisenin ve namaz kılınacak yerin, pislik çok az bile olsa, temizlenmesi bir fazilettir. Bir pisliğin az bir mikdarı ile namaz kılınması sahih ise de kerahet vardır. Ehli takvaya göre giderilmesi daha güzeldir. Bunu gidermeden namaz kılmamalıdır. Zira abdest suyundan yere düşüp üzerine sıçrayan su bile namazda şeytanın vesvese vermesine sebep olmaktadır. Ona göre ehli takva çok dikkatli olup şüphelilerden sakınması lazımdır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>