canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ABDESTİN SÜNNETLERİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ABDESTİN SÜNNETLERİ

 

1. Abdest almaya başlarken niyet etmek ve niyete yüzünü yıkarken başlar.

2. Abdest' e başlarken, Euzü Besmele çekmek, euzu besmele-den sonra

بِسْمِ اللّٰهِ الْعَظ۪يمِ وَالْحَمْدُ للّٰهِ عَلٰى د۪ينِ الْاِسْلٰامِ وَعَلٰى تَوْف۪يقِ الْا۪يمَانِ وَعَلٰى هِدَايَتِ الرَّحْمٰنِ وَجَعَلَ مٰٓاءً طَهُورًا وَجَعَلَ الْاِسْلٰامَ نُورًا بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ الرَّحِم۪ينَ

“Bismillâhi-l-azimi velhamdülillâhi alâ dini-l-islâmi ve alâ tevfikı-l-imâni ve alâ hidâyeti-r-Rahmâni ve ceala mâen tahûran vecale-l-islâme nûran bi rahmetike yâ erhame-r-Râhimin.” bu duayı bir sefer okumak.

3. Dişleri misvakla temizlemek, misvak yoksa parmağıyla hilâllemek.

4. Elleri, bilekleriyle beraber, üç kere yıkamak,

5. Ağza üç kere su verip gargara yaparak yıkamak,

6. Burna üç kere su çekerek genze ulaşacak kadar çekip yıkamak,

7. Abdestte daima sağ azalardan başlamak,

8. Sakalın sarkan kısmını parmakla ıslatıp tarak gibi hilallemek, kaşın bıyığın altına su ulaştırmak ve çeneden aşağı olan sakalı mesh etmek sakalı kısa olup da sakalın altındaki etler görünürse tüylerin altındaki deriye suyu ulaştırmak lazımdır. Mesh etmek kifayet etmez.

9. Başın her tarafını bir kere mesh etmek, (buna kaplama mesh denir tarifi şöyledir. Eline suyu alıp iki avuçlarını ve cümle parmak-larını ıslatıp her bir elinin parmaklarını birleştirip parmaklarını ve avuçlarını başının önünden ensesine varıncaya kadar çeker sonra tekrar elini ıslatıp baş parmaklarının içiyle kulaklarının dış tarafını mesh eder şehadet parmaklarının içiyle kulaklarının içini mesh eder parmaklarının arkasıyla boynunu mesh eder.

10. El ve ayak parmaklarının arasını hilallemek (sağ ayağının altından serçe parmağının arasından başlayıp sol ayağının serçe parmağında biter zira kıyamet gününde su ulaşan azalar nurlu olacaklardır)

11. Kulakları mesh etmek,

12. Boynu üç parmağın yanıyla mesh etmek (boğazı mesh etmek mekruhtur.)

13. Yıkanacak yerleri (abdest azalarını) üç kere yıkamak

14. Tertibe riayet etmek. Yani sırayla yıkamak,

15. Abdest azalarını oğuşturarak yıkamak

16. Abdest azalarını birbiri arkasınca ara vermeden yıkamak. Yani bir azayı yıkayınca yaşlığı kurumadan diğerine ulaşmak.

17. Bir kimse uykudan uyanınca abdest alması sünnettir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>