canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Enisül Abidinden Alınan Abdestle İlgili Konular - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Enisül Abidinden Alınan Abdestle İlgili Konular

 

Bir uzvundan kan çıktıkta mesh etmek veya toprak saçmak gibi bir şeyle kan akmasına engel olunsa bu maniler olmasa zannı galibi akması ise bozulur, değil ise bozulmaz. Akmanın derecesi kavl-i sahih üzere yaranın başında kabarıp bir tarafa akmaktır.

Yaradan, kulaktan, burundan ve ağızdan çıkan kurt ve yaradan düşen et parçası temiz olup abdesti bozmaz. Kurdun veya parçanın üzerine bulaşan necisten de akıntı bulunmadığı için abdesti bozmaz.

Abdest alırken âzanın birini yıkayıp yıkamadığı konusunda şüphe etse eğer şüphecilik her zaman oluyorsa itibar etmez. Eğer her zaman olmuyorsa şüphe ettiği uzvu tekrar yıkar. Ve yine abdesti aldık-tan sonra şüphe olsa şüphecilik her zaman oluyorsa tekrar yıkamak icab etmez. Her zaman olmuyorsa şüphe ettiği uzvu tekrar yıkar.

Bedeninden bir uzvu yıkamayı unutarak namaz kıldıktan sonra hatırına gelse kıldığı nafile ise başlaması sahih olmadığı için nafile namazı iade etmesi gerekmez. Eğer farz ise tekrar kılar.

Zaruretten dolayı helada ve necasete yakın olan yerde abdest alırken ve gusl ederken mesnun olan dualar cehren okunmaz. Guslü ve abdesti sahihtir.

Abdest alırken dünya kelamı söylememek müstehabdır. Şayet zaruret varsa söylemekte beis yoktur. [1]

 


[1] Enisü-l-Abidin s. 10.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>