canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

MEST ÜZERİNE MESHETMEK - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

MEST ÜZERİNE MESHETMEK

 

Dinimiz kolaylık dinidir. Bu kolaylıklardan biri de her müslümanın (erkek olsun, kadın olsun) abdest için mesh üzerine meshetmeleridir. Mesh'in müddeti, mukîm (yolcu olmayan) için 24 sa­at, misafir (yolcu) için üç gün, üç gece (72 saat)tir.

Mest'ler ayağa abdestli olarak giyilir. Mest'ler, ayak topuklarını örtmeli, içine su çekmemeli, topuktan aşağıda üç küçük parmak sığa-cak kadar söküğü, yırtığı olmamalıdır. Mest'ler, kalın­ca olup dik dura-bilmelidir. Mest giyen müslüman, abdestliyken mestini giyip son­ra abdest aldığı zamanlar ayaklarını yıkamayıp, mestlerin üzerine el par-maklarını ıslatarak topuğa doğru mesheder iki parmak ile çekmek caiz değildir.Yara ve sargı üzerine mesh etmek caizdir. Yara bulunduğu yerin yıkanması zararlı veya mümkün olmadığı zaman mesh edilir.

Bir kimse başını mesh etse sonra kulak ve boynunu mesh etme-den ayağını mesh etse caiz değildir.

Bir kimsenin giydigi meshin süresi bitse abdesti bozulmamış ise meshi çıkararak ayağını yıkasa abdest almaya lüzum kalmaz.

Enisül Abidinden Alınan Meshle İlgili Konular:

Mestler üzerine meshin müddeti; Mukim olan abdestini alıp mestlerini giydikten sonraki abdestini her ne vakit bozarsa, abdesti bozduğu vakitten itibaren yirmi dört saattir. Misafir için aynı usul üzere üç gün üç gece (72 saattir).

Abdest alıp, ayaklarını yıkayıp mestlerini giydikten sonra abdesti bozulmakla tekrar abdest alıp mesh ettikten sonra çizmelerini giyse çizmeye mesh caiz olmaz. Çizmeyi çıkarıp mestleri üzerine mesh eder. Eğer ayağını yıkadığı birinci abdestini bozmaksızın mestini ve mestinin üzerine çizmesini giyse çizmeye mesh etmek caizdir.

Eğer bir kimsenin bir ayağı yaralı olsa; Yaralı ayağının sargısı üzerine sağlam ayağının mesti üzerine mesh caiz olmaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>