canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Guslün Sünnetleri - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Guslün Sünnetleri

 

1) Gusle niyet ederek, besmele çekerek ve misvak kullanarak başla­mak. Bu niyet guslün sıhhatı için şart değildir, sevabı vardır. Temizliğin bir ibadet sayılması için bir sebeptir.

İhtilafdan kurtulmak için guslederken abdestsizliği gidermeyi ve namaz gibi bir ibadetin yerine getirilmesini hatırlamalıdır.

2) Guslde önce elleri, sonra uyluk yerlerini yıkamak. Eğer be-dende meni gibi bir pislik varsa onu gidermek.

3) Guslden önce, sünnet üzere abdest almak. Bir kap içinde ve-ya toprak üzerinde yıkanıldığı zaman ayakları yıkamayı sona bırak-malıdır.

4) Abdest aldıktan sonra önce üç kez başa, sonra üç kez sağ omuza, sonra üç kez solomuza su dökmek. Her su döktükçe, beden iyice ıslansın diye, bedeni iyice oğuşturmak. Bir kap içinde veya toprak üzerinde yıkanılı­yorsa, çıkarken önce sağ ayağını, sonra sol ayağını yıkamak. (İmam Malik ve İmam Ebu Yusufdan bir rivayete göre, gusl yaparken bedeni ovalamak farzdır.)

5) Gusl yaparken fazla su harcamamak ve çok kısıntı da yapmamak.

6) Kimsenin görmeyeceği bir yerde yıkanmak. Eğer erkekler erkekler arasında, kadınlar da kadınlar arasında bulunurlar da yıkan-mak için tenha bir yer bulamazlarsa, bir köşeye çekilip avret mahal-lerini bir peştemal ile örterek yıkanırlar. Avret yerlerini açmaları caiz olmaz. Erkeklerin kadınlarla veya erkeklerin arasında bulunan kadın-ların da bunlar arasında yıkan­maları caiz değildir. Bu durumda teyemmüm ederek namazlarını kılmaları uygundur. Çünkü hükmen su bulunmamış demektir.

Yine, gerek erkekler ve gerekse kadınlar kendi cinsleri arasında yıkan­mak için bir peştemal veya benzeri bir örtü bulamazlarsa ve böylece avret yerlerini açmak mecburiyetinde kalırlarsa, gusletmeyi sonraya bırakırlar ve namazlarını teyemmüm ile kılarlar. Sonra tenha bir yer veya bir peştemal bulunca gusledip teyemmüm ile kılmış oldukları namazları iade ederler. Hamamlarda bu örtünme işine çok dikkat etmelidir.

7) Tenha bir yerde yıkanıldığı zaman, yine avret yerini açık bulundur­mamak. Açık bulundurulursa kıble yönüne dönmemek.

8) Guslederken konuşmamak.

9) Gusülden sonra elbiseyi giyerken çabukça örtünüvermek.

10) Gusülden sonra bedeni bir havlu veya bir mendil ile silmek.

11) Bir kimse bir akar suya veya bir havuza dalsa veya yağmur altında durup bütün vücudu ıslansa, ağzına ve burnuna su vermek halinde, gusül farziyetini yerine getirmiş olur. Bu durumda organlarını kımıldatır veya su içinde biraz beklerse, sünneti yerine getirmiş sayılır.

12) Yukarda sıralanan sünnetlere uygun bulunmayan bir gusl, guslün edeplerine uygun düşmemiş ve kerahetten de kurtulmamış olur. Abdestte sayılan edepler, gusülde de aynen uyulması gereken edeplerdir. Ancak guslederken kıbleye doğru durulmaz. Avret yerleri peştemal ile      örtülü ise kıbleye dönülebilir.

Abdestte mekruh olan şeyler, gusülde de mekruhtur. Bir de gusülde dua okumak mekruhtur. Yine gusülde bir organdan su dam-larken onu alıp diğer organı yere düşmeyen bir su ile yıkamak caizdir; çünkü gusülde bütün beden bir organ sayılır. Abdestte bunu yapmak caiz değildir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>