canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Gusl Etmesi Farz Olanlara Haram veya Mekruh olan Şeyler - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Gusl Etmesi Farz Olanlara Haram veya Mekruh olan Şeyler

 

Üzerlerine gusl farz olanlara, gusletmeden önce haram olan şeyler şunlardır:

1) Namaz kılmak. Bir ayet olsa bile, Kur'an niyeti ile Kur'an okumak. (Hamd ve dua ile ilgili ayetleri, dua ve zikir niyeti ile oku-mak, Cünüb veya adet halinde olan bir kadının dua niyeti ile Fatiha Süresini okuması caizdir.)

Yine bu durumda olan kimsenin çocuklara Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmesi de caizdir. Şehadet kelimesini söylemek, tesbih ve tekbir getirmek yine caizdir.

2) Kur'an-ı Kerime, bir veya yarım ayet olsa bile, el sürmek ve Mushafı Şerifi tutmak haramdır. Ancak Kur'an'a yapıştırılmamış olan bir kılıf, bir mahfaza ve sandık içinde onu taşımak ve onu dış taraftan tutmak caizdir.

3) Kabe'yi tavaf etmek ve bir zorunluk olmadığı halde bir mes-cide girmek veya içinden geçmek. Fakat zaruret hali olursa, geçile-bilir. Bir kimsenin evinin kapısı, mecidin içine doğru açılsa ve evine gi-rip yıkanmak için mescit içinden geçmek zorunda kalsa, o kimse mes-cit içinden geçerek evine girer ve yıkanır. Bu bir mecburiyet halidir.

4) Üzerinde ayeti kerime yazılı bulunan bir levhayı veya bir pa-rayı el ile tutmak.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>