canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TEYEMMÜMÜN FARZLARI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

TEYEMMÜMÜN FARZLARI

 

Sual: Teyemmümün farzı kaçtır?

Cevab: Teyemmümün farzı üçtür.

1. Niyet etmek 2- Ellerini pak toprağa vurup yüzünü kaplayacak şekilde mest etmek. 3- Ellerini bir daha toprağa vurup önce sağ sonra sol kolunu bura bura mesh etmek.

Teyemmüm Nasıl Yapılır

Teyemmüm şöyle yapılır: Önce kollar abdest alacakmış gibi sıvanır. Euzü besmele çekilir, niyet edilir. Parmaklar açılır, ellerin iç kısımları temiz toprağa veya toprak cinsinden bir şeyin üzerine hafifçe vurarak önce ileri sonra geri çekerek sürülür.

Baş parmakları birbirine vurarak, şayet varsa fazla olan tozları silktikten sonra, yüzün her yeri elin iç kısımları ile mesh edilir. Elin iç kısımları aynı tarzda tekrar toprağa vurulur. Önce sol elin baş ve şehadet parmakları ayrılır, kalan üç parmağın içiyle sağ kolun dış yüzü parmak uçlarından dirseklere kadar mesh edilir. Kolun iç tarafını da aynı elin iç yüzüyle mesh edilir. Aynı tarzda bu defa da sağ el kullanılarak sol kol mesh edilir. Böylece yüzün, ellerin ve kolların mesh edilmedik hiç bir yeri bırakılmamakla, farzlarına ve sünnetlerine uygun teyemmüm yapılmış olur.

Teyemmüm yapan kimse avucunun tümüyle mesh etmelidir bir parmağı veya iki parmağı ile mesh etse caiz olmaz. Kifayet eden en az üç parmaktır.

Elleri ve yüzü mesh etmekle kaplamak hanifi imamlarına göre zahir rivayete göre farzdır. Teyemmüm yapan kimse parmağından yüzüğü kolundan bileziği çıkarmak ve parmakların arasını hilallemek lazımdır. İki elleri dirseklerinden kesik olan kimse kesik olan yeri ve yüzünü aslı toprak olan bir yere veya bir taşa sürerek teyemmüm eder.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>