canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Teyemmüm Gerektiren Haller - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Teyemmüm Gerektiren Haller

 

1. Abdest almak için suyun bulunmaması fakat suyu aramak şarttır. Bulunduğu yerdeki insanlara suyu sorsa onlar da suyu bulacağını haber verseler suyun bulunmasına kendinin zannı galibi olmasa da o civarda suyu araması şarttır. Eğer suyun bulunduğunu haber alırsa araması bil icma vacip olur. Suyu bulmak için her yön için üç yüz adımla dört yüz adım kadardır denilmiştir ki bu bir ok atıldığında ulaşacağı hedefi kadardır.

Bu hususta suyu haber veren adama güvenilir olması şarttır. Eğer bulunduğu yer ıssız sahra bir yer ise suyu aramak vacip olmaz. Eğer suyun varlığından haber verecek kimse olur da sorulmazsa teyemmüm caiz değildir.

2. Suyu dökmekten çok aciz olan kimse, abdest almakla veya abdest almak için hareket etmekle yahut suyu âzaya sürmekle hastalığın artacağından veya hastalığının iyileşmesi gecikeceğinden korkan kimse bunu da tecrübesinden veya fıskı zahir olmayan Müslüman bir tabibin abdest aldığında zarar göreceğini bildirmesiyle teyemmüm caiz olur.

3. Cünüp bir kimsenin cesedinin tümü veya çok kısmı (yarı-sından çoğu) akıntı yaralar olsa teyemmüm caiz olur vücudunun kalan yara olmayan kısmını yıkaması gerekmez. Eğer vücudunun az kısmı (yarısından azı) yara ise sağlam yerleri yıkayıp yara olan yerleri mesh etmesi caizdir.

4. Abdest azalarının tümü veya çok kısmı iltihaplı yara olsa o kimsenin teyemmüm etmesi caizdir. Eğer abdest azalarının az kısmı yara olursa sağlam yerleri yıkayıp kalan yaralı kısımları mesh eder. Eğer yaraya zarar olursa yaranın üzerine bez bağlayıp bezin üzerinden mesh etmesi caizdir.

5. Cünüp olan kimse gusül ettiğinde soğuktan hastalanaca-ğından korksa o kimse teyemmüm yapabilir.

6. Bir kimse ikamet ettiği yerden çıksa o kimseyle suyun arası bir mil yani baktığı yerde olan kadın mı erkek mi veya hayvan mı olduğu belli olmayacak kadar uzak ise teyemmüm eder. (Başka rivayette bir mil dört bin adımdır.)

7. Bir kimse abdest aldığında cenaze namazına ve bayram namazına yetişemeyecek olsa teyemmümle cenaze namazını kılar. Ama cenaze sahibi teyemmümle kılamaz.

8. Bir kimse sadece namazı kaçırmak korkusu ile kazası mümkün olan bedeli bulunan namazlar için teyemmüm etmek caiz olmaz. Cuma ve vakit namazları gibi. Çünkü bunlara yetişilemezse Cuma yerine öğle namazı kılınır. Vakit namazlarına yetişilemezse kaza edilir.

9. Bir kimse misafir olsa gusl edecek su veya münasip yer bulamasa teyemmüm edip namazını kılar.[1]

10. İki kişi veya üç veya daha fazla kimseler suyun bulunmadığı bir yerde bulunsalar yanlarındaki su hepsinin abdest almasına yetmeyecek olsa hepsi teyemmümle namazlarını kılarlar şayet içlerin-den biri o su ile abdest alacak olsa hepsinin teyemmümü bozulur. Fakat hepsi teyemmüm ettiklerinde bir kişi çıkıp gelse alın size su dese gelen su da hepsine yetecek miktarda olmasa hepsinin te-yemmümü bozulur. Fakat isim belirterek ya felan al şu su ile abdest al dese diğerlerinin teyemmümü bozulmaz.[2]

  11. Misafir ihtilam olduğunda, gusül ettiğinde ev sahibinin şüphelenmesinden korkarsa teyemmüm edip namazını kılar, daha iade etmesi de gerekmez.[3]

 


[1] Hulesetül Beyan Tefsiri Maide suresi teyemmüm ayeti.

[2] Halebi Sağir kenarı Tuhfetuşşahan S.45-46.

[3] Enisul Abidin- Şerh’ul Kenz kitabından sh.35

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>