canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KAMET - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

KAMET

İkamet: ise, Hayye ale'l-felah’tan sonra قَدْ قَا مَتِ الصَّلٰاةِ، قَدْ قَامَتِ الصَّلٰاةِ  "Kad kameti-s-salati, kad kameti-s-salah” denir. Eğer arada durmadan devam edilirse bu şekilde, ikisinin arasında duru-lursa Kad kameti-s-salah, kad kameti-s-salah denir.

Sabah Ezanında “Hayye ale'l-felah”dan sonra iki def'a أَلصَّلٰاةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ “Es-Salâtu hayrun mine'n-nevm»” (Namaz uykudan hayırlıdır.) ilave edilir.

Hazreti Bilal radıyallahu anh sabah namazında hazreti Aişe radıyallahu anha nın hâneyi saadetlerine gelir ya resulallah namaza buyurun derdi. Birkerisinde Aişe radıyallahu anha validemiz Resulullah uykudadır, diye cevap verince. Bilal radıyallahu anh أَلصَّلٰاةُ خَيْرٌ مِنَ النَّوْمِ “Es-salâtu hayrun minennevm” (Namaz uykudan hayırlıdır.) deyince peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu sözü güzel bulup ya Bilal bu kelamı ezana ilave et buyurmuşlardır.[1]

Ezan okunurken işidenlerin söze nihayet vermeleri meşgul oldukları işi bırakmaları evladır. Allah ve Rasulüne bir saygı bir tazimdir.

 


[1] Mevkufat s.115.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>