canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

NAMAZ KİTABI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

NAMAZ KİTABI

 

Namaz akıl baliğ olan her Müslüman için farzdır. Müslümanlar yedi yaşına gelen çocuklarını namaza alıştırmakla görevlidirler. Bu çocuklara ana babaları ve yetiştiricileri namaz kılmalarını öğretir ve yaptırır.

Namaz Vakitleri

Sabah Namazının Vakti: İkinci tan yerinin ağarma­sıyla başlar, güneşin doğuşuna kadar devam eder. Birinci tan yerinin ağarışında sabah namazı kılmak caiz değildir, zira beyazlık (ağarıklık) biraz sonra kaybolur. (Buna fecr-i kazib-yalancı ağarış, aldatıcı sabah denir.)

Öğle Namazının Vakti: Güneşin tam gök ortasına gelmesiyle başlar, her şeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca öğle namazının vakti biter.

İkindi Namazının Vakti: Öğle namazının vakti bitin­ce, ikindi namazının vakti girmiş ve başlamış olur. Bu ikin­di vakti güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş batınca akşam vakti başlar.

Akşam Namazın Vakti: Güneş battığından itibaren akşam namazı vakti girmiş olur. Güneşin battığı yerdeki beyazlığın kaybolmasına kadar devam eder.

Yatsı Namazının Vakti: Akşam namazının vakti sona erince başlar; sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder.

Vitir Namazın Vakti: Yatsı namazının vaktidir. Vi­tir namazı daima yatsı namazından sonra kılınır.

Bizim memleketimizde ve bütün Müslüman memle­ketlerinde her beş vakit namazın vakti Ezan ile bildirilir. Ezan duyulan her muhitte (çevrede) namaz vaktinin girdi­ğini biliriz.

Dinine düşkün her Müslüman hemen namaz vaktinin girdiğini duyunca, Ezanın okunduğunu işitince namaza ha­zırlanıp namazını vaktinde kılmalıdır. Çünkü kerahat vakti­ne kadar bekletmek doğru olmaz.

Namazı vaktinde kılmak evladır. Mühim bir zaruret olmadıkça vaktini geçirmemek lazım.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>