canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Namazın Farzları - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Namazın Farzları

 

Namazın şartları on ikidir bunun altısı içinde, altısı dışındadır.

Namazın Dışındaki şartları:

1. Hadesten taharet: Abdesti yoksa abdest almak, gusl icab eden hal varsa gusl etmek.

2. Necasetten taharet: Namaz kıldığı yerde ve üstün­de başında, pislik varsa temizleyip gidermektir.

3. Setr-i avret: Açılması, görünmesi şer'an caiz olmayan yerleri örtmek. Gizlenmesi gereken yerleri gizlemektir. Bu da er-keklerde göbekten diz kapağı altına kadar olup, kadınlarda ise: El, yüz, ayaktan başka yerleri­nin örtülmesidir. Kadınlar namaz kılarken bu hususa dikkat etmelidirler.)

4. İstikbal-i Kıble: Kıbleye "Kabe’ye" karşı dönmek,

5. Vakit: Her namazı kendi vaktinde kılmak. Sabah namazını kılmak için sabah namazı vaktinin girmiş olması ve vakit çıkmadan sa­bah namazını kılmak. Öğle, ikindi her namazı vaktinde kılmak de-mektir.

6. Niyet: Hangi vaktin namazını kılacaksa ona Niyet etmek. Mesela: Öğle namazını kılacaksa, "Niyet ettim öğle namazının farzı­na veya sünnetine diyerek niyet etmek gibi.

Namazın İçindeki Şartları (Rükünleri)

1. İftitah tekbiri: Namaza Allahu Ekber diyerek başlamak.

2. Kıyam: Namazda ayakta durmak.

3. Kıraat: Namazda Kur' an okumak.

4. Rüku’: Ellerini dizlerine koyarak eğilmek, rüku’a varmak.

5. Sücud: Namazda birbiri ardı sıra (iki kere) secdeye kapan-mak.

6. Kade-i Ahire’de teşehhüt miktarı oturmak: Yani namazın sonunda Ettehiyyatü'yü okuyacak kadar oturmalıdır.

Müslüman Kardeşim! Namazın sonunda bu altı farzın birisi eksik olsa namaz sahih olmaz. Yani namazı yeni­den kılmak lazımdır. Namazın rükünleri demek bu demektir.

Sual: Rek'at ne Demektir?

Cevap: Namazda Kıyam, Kıraat, Rüku ve iki secdenin bulunduğu ve bu hareketlerin hepsinin yapılmasına rek'at denir. Yani Allahu Ek-ber, diye namaza dururuz. Ayakta durmamız (Kıyam), ayakta Kur'an okumamız (Kıraat), Ru­ku’a eğilmemiz, iki kere secde yapmamız. Bu hareketlerin sırasıyla yapılması farz, vacib ve rükünlerden meydana ge­len bu birleşim fiile (işe-neticeye) Rek'at denir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>