canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Namaz Kılanın Önünden Geçmek ve Sütre - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Namaz Kılanın Önünden Geçmek ve Sütre

 

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'tan rivayet olunmuştur. “Namaz kılanın önünden geçen kendisine ne kadar günah yazıldı­ğını bilseydi kırk yıl beklerdi. Hadis-i şeriftir.[1]

Namaz kılanın önünden birinin geçmesi namazı bozmaz. Nama-zın bozulmayacağına delil, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem 'in:

لٰا يَقْطَعُ الصَّلٰاةَ مُرُورُ شَيْءٍ

“Namazı hiç bir şeyin geçmesi bozmaz.”[2] hadis-i şerifidir.

Dışarıda namaz kılan kimse, bir arşın (68 santim) uzun-luğunda ve bir par­mak kalınlığında önüne bir sütre dikme-lidir.[3] Çünkü, Peygamberi­miz sallallahu aleyhi ve sellem:

أَيَعْجَزُ أَحَدُكُمْ إِذَا صَلّٰى ف۪ي الصَّحْرٰٓاءِ أَنْ يَكُونَ أَمَامَهُ مِثْلَ مُؤَخِّرَةِ الرَّحْلِ

“Sizden biriniz dışarıda namaz kıldığı zaman önüne se-merin arka kaşı gibi bir şey koymaktan aciz mi?”[4]buyur-muşlardır. Eğer yer yumu­şak ise, o şeyi diker, dikmek mümkün ol-mazsa, o şeyi uzunluğuna veya enine önüne kor. Sütreye yakın du-rur. Çünkü, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem

إِذَا صَلّٰى أَحَدُكُمْ إِلٰى سُتْرَةٍ فَلْيَدْنُ مِنْهَا لٰايَقْطَعُ الشَّيْطَانُ عَلَيْهِ صَلٰاتَهُ

“Sizden biri sütreye doğru namaz kıldığında, sütreye ya-kın dursun da şeytan onun namazını kesmesin.”[5]buyur-muşlardır.

Yer yumuşak olduğunda, sütreyi yere koymak veya hat çekmek kifayet etmez. Çünkü bunlar, namaz kılanın önünden geçilmesine mani olmazlar.

Sütre dikmekten maksat, namaz kılanın önünden geçeni menet­mektir. Eğer yer sert olursa, o sütreyi uzunluğuna koymak lazımdır.

 


[1] İbni Abidin, Mevkûfat, Halebi Sağir.

[2] İbni Hacerel Askalani Ed-dirâyeti fi tahrici Ehadisi-l-Hidaye c.1.s.178/221 (Beyrut), Zeylai Nasbu-r-Raye c.2.s.76 (Mısır).

[3] Mevkufat.

[4] Zeylai Nasbu-r-Raye c.2. s.81 (Mısır), İbni Hacer el-Askalani c.1. s.180/224 (Beyrut).

[5] Sahihi İbni Hıbban c.6. s.136/2373 (Beyrut), Süneni Ebi Davud c.1. s.185/695, Beyhaki. Süneni Suğra c.1. s.531/953 (Medine), Müsnedi Bezzar c.8. s.360/3438(Medine).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>