canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Teheccüt Namazı - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

TEHECCÜD NAMAZI

 

Gerideki konumuz nafileler idi, bir de mahv u fena idi, yani Cenab-ı Hak, ne zaman kuluna tecelliler edince, o kimsenin ken-diliği yok olup, mahv u fenaya dalmıştır. O zaman o zat mana aleminde huzur-ı Resulullah’a alınıp, her hali tamamen kontrolden geçtikten sonra, mürşid-i kamil mi, evliya-i kümmelin mi, hangisine kabiliyetli ise, karara geçilir. Cenab-ı Hak, kulum bana nafilelerle yakın olur, buyuruyor.

İsra suresi, 79. Ayet-i Kerime’de buyuruluyor ki;

 

وَمِنَ الَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَۗ عَسٰىٓ اَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا

 

Ya Habibim, Rabbinin indinde şeref ve derecenin daha ziyade olmasını istersen, gece nafile olarak teheccüd namazına devam et ki, Rabbin seni makam-ı Mahmuda kavuşturacaktır. Makam-ı mahmud, evvelin ve ahirine şefaat makamıdır. Yani ya Habibim, Rabbine daha yakın olmak ve sevabının daha ziyade olmasını istersen, gece teheccüd namazına devam et.

Hülasa, teheccüd namazı ümmet hakkında nafile ve Resulullah hakkında vacib.

Yine gece namazı hakkında Zümer suresi, 9. Ayet-i Kerime’de buyuruluyor ki;

 

اَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ اٰنَآءَ الَّيْلِ سَاجِدًا وَقَآئِمًا يَحْذَرُ الْاٰخِرَةَ وَيَرْجُوا رَحْمَةَ رَبِّهِۜ

 

Yani, küfr üzere maişet eden kafir mi hayırlıdır, yoksa Allah’tan korkar ve Rabbisinin rahmetini ümid eder olduğu halde, geceleri Allah için kalkar, abdestle kıyamla ve secde edici ve namazla ibadet eden mü’min mi hayırlıdır? Yani geceleri kalkıp namazla, kıyamla secde ile ibadet edenle gecelerini bütün uyku ile geçirenler beraber mi olur?

Gece namazı hakkında Şerh-i Terceme-i Delail-i Abdulkadir Geylani, sahife 298, fi mehasin-i kusurı zehair: (Secde Suresi ayet: 17)

 

فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَآ اُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ اَعْيُنٍۚ جَزَآءً بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ

 

Yani bu ayetin manası, Allahu Teala hazretleri buyurmuştur ki, gece zamanlarında benim için yataklarını terkle, namazla, zikirle ibadet edenlerin sevap ve mükafatlarını benden gayrı hiçbir melek ve nebi bilmez. Çünkü gece ibadetine riya karışmıyor. Bir de güçlük ile olduğundan, öyle saliha amelin sevabını Allah’dan başka kimse bilmez buyuruyorlar.

  Hadis-i Şerif:

 

رَكْعَتَانِ فِى جَوْفِ اللَّيْـلِ خَيْرٌ مِنَ الدُّنْـيَا وَ مَا فِيهَا

 

Yani, “gece ihlaslı en az iki rekat nafile namaz kılmak, dünya malının hepsi senin olup, hepsini Allah yolunda tasadduk etmeden daha hayırlıdır”[1] buyuruyorlar.

 


[1]Levâmiu’l-Ukûl fi şerhu Ramuze’l-Ehadis c.3.s.318, Müzekkin-Nüfus, s. 332.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>