canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI

 

1) Sabah Namazı

Sabah namazının iki rekat sünnetini kılmak için: "Niyet ettim bu günkü sabah namazının sünnetini kılmaya, diye niyet edilir. Hemen eller yukarıya kaldırılıp;

اَللّٰهُ أَكْبَرْ

"Allah’u Ekber" diye tekbir alınır. Ondan sonra eller bağlanır. Ve

سُبْحَانَكَ اللّٰهُمَّ وَبِحَمْدِكَ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ وَتَعَالٰى جَدُّكَ وَلٰا إِلٰهَ غَيْرُكَ

"Sübbaneke allahümme ve bihamdike ve tebare kesmü-ke ve teala ceddüke vela ilahe gayrük," okunur.

Arkasından euzu besmele çekilip Fatiha suresi okunur sonra "Amin" denir ve bir mikdar daha Kur'an (bilenler üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayet okunur. Bilmeyenler namaz sure-lerinden bildiği sureyi okur.) Arkasından "Allah’u Ekber" deyip rükua varılır. Bu halde en az üç defa:

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظ۪يمِ

"Sübbane Rabbiye'l-Azim” denir. Sonra

سَمِعَ اللّٰهُ لِمَنْ حَمِدَهْ

"Semiallahülimen hamideh" denilerek ayağa kalkılır. Ayakta:

رَبَّنَالَكَ الْحَمْدُ

“Rabbena ve lekelhamd" denilir.[1] Tek başına kılan ikisini de söyler. Cemâatla kılarken imam yalnız “semiallâhulimen hamideh” der. Cemâat te yalnız “Rabbenâ lekel hamd” der. Ondan sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secde halinde de üç defa

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْأَعْلٰى

"Sübbane Rabbiyel'a’la" denir. Sonra Allah’u Ekber denilerek kalkılır ve dizler üzerine oturulur ve bir tesbih mikdarı durulur: Yine Allabu Ekber denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa سُبْحَانَ رَبِّيَ اْلأَعْلَى "Sübbane Rabbiyel-a’la denilir. Bununla bir rek’at bitmiş olur.

Bu ikinci secde arkasından "Allah’u Ekber" denilerek ikinci rekata kalkılır. Yani ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an (bilenler üç kısa ayet veya üç kısa ayet mikta-rında bir uzun ayet okunur. Bilmeyenler namaz surelerinden bildiği sureyi okur.) Birinci rekatta olduğu gibi, rüku ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna "Ka'de=oturuş" denir. Burada "Ettahiy­yatü lillahi ve Allahümme Salli ve Barik, Rabbena atina" duaları: sonuna kadar okunur. Sonra;

اَلسَّلٰامُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ اللّٰهِ

"Esselamü Aleyküm ve Rabmetullah" diyerek sağ tarafa ve yine "Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekatlı namaz bitmiş olur.

Bütün bu tekbirler, tesbihler ve kıraatlar, yalnız namaz kılanın işitebi­leceği bir sesle gizlice yapılır.

Namazda erkeklerle kadınların ellerini nasıl kaldıracakları, nasıl bağ­layacakları, rüku ile secdede ve ka'delerde nasıl vaziyet alacakları "Namazın sünnetleri ve edebleri", bölümünde bildirilmiştir.

Sabah namazının iki rekat farzına gelince, önce yalnız erkeklere mah­sus olmak üzere ikamet getirilir. Sonra "sabah namazının farzını kılmaya" diyerek niyet, edilir. Eller, kaldırılarak "Allah’u Ekber" diye namaza başlanıp eller bağlanır. Sabah namazının, sünnetinde bildi-rildiği gibi iki rekat kılınır ve tamamlanmış olur.

Yalnız sabah namazlarının farzlarında Fatiha'dan sonra biraz fazla Kur'an okunması sünnetir. Bu sünnetin en az derecesi kırk ayettir. Bununla beraber üç kısa ayet de okunması caizdir. Vaktin çıkmasından korkulduğu zaman az ayet okunur. Öyle ki, yalnız Fatiha ve birkaç ayet ile yetinilir. Uzun sûre bilmeyenler bildiği sureler ile kılabilirler.

Yalnız başına sabah namazının farzını kılan kimse, tekbirleri ve "Semiallahulimen hamideh" cümlesini, Fatiha'yı ve ekleyeceği ayetleri aşi­kare olarak okuyabilir. Aşikara okunacak vakitlerde (sabah, akşam ve yatsı namazlarında) muhayyerdir. Dilerse gizli dilerse aşikar kıla-bilir.

2) Öğle Namazı: Öğle namazının ilk dört rekat sünnetinin evvelki iki rekatı, tam sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınır. Yalnız" bunda niyet “öğle namazının ilk sünnetine” diye yapılır. Bir de bunda ikinci rekattan sonraki oturuş, son oturuş değil, birinci oturuş (ka'de) olduğundan bu oturuşta yalnız "Tahiyyat" okunur. Sonra "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkılır.

Yalnız Bes­mele, Fatiha ve bir mikdar da bildiği namaz surele-rinden biri okunarak yukarda bildirildiği şekilde, rüku ve secde yapılır. Ondan sonra dördüncü rekat için "Allahu Ekber" denilerek ayağa kalkılır. Bunda da yalnız besmele ile Fatiha ve bir mikdar da, bildiği namaz surelerinden biri okunarak yine bildirildiği gibi, rüku ve secdelere varılır. Sonra oturu­lur; bu oturuş son ka'dedir. Bunda da Tahiyyat okunduktan sonra, Salli ve Barik, Rabbena atina duaları tamamen okunup, yazdığımız şekilde, iki tarafa selam verilir. Böylece bu dört rek’at sünnet kılınmış olur.

Öğle Namazının Dört Rekat Farzına Gelince: Sünnetten sonra namaza aykırı bir iş yapmadan ayağa kalkılır. İkamet getirilir. O günkü öğle nama­zını kılmaya niyet edilir. Eller yukarıya kaldırılarak "Allahu Ekber" diye tekbir alınır. İlk iki rekatı sabah namazının iki rekat farzı gibi kılınır. Ancak bu iki rekattan sonraki oturuş, birinci ka'de olduğundan bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan sonra "Allahu Ekber" denilerek üçüncü rekata kalkılır. Yalnız Besmele ile Fatiha okunur. Anlatıldığı gibi rüku ve secdelere varılır. Sonra "Allah’u Ekber" diyerek dördüncü rekata kalkılır. Besmele ile yalnız Fatiha suresi okunarak rüku ve secdelere gidilir. Sonra oturulur. Bu oturuş son ka'dedir. Bunda "Tahhiyyat" okunduktan sonra "Salli ve Barik, Rabbena atina" duaları okunur ve iki tarafa selam verilir. Böylece öğlenin farzı bitmiş olur.

Öğlenin Son İki Rekat Sünneti müekkeye Gelince: Bu da, "Bugünkü öğle nama­zının son sünneti müekkesini kılmaya" diye niyet edilip tamamen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bu son sünneti dört rekat kılmak müstahabdır. Öğle namazının son sünnetini dört rekat kılmak isteyen, önce iki rekat sünneti müekkeyi kılıp selam verir. İki rekatta nafileye niyet edilir. Nafile ile revatip ayrılmış olur. Öğle namazının son sünneti dört rekatta tek selamlada olursada Şey-himiz Bilal Baba Hazretleri bu şekilde sünneti müekkede ayrı, nafile ayrı, biri birine karışmamış olarak kılmak daha efsaldır demiştir. Bu şekilde efsal olmasına bir kaynak da Halebi Tercümesinde ve Kütübi Sitte Muhtasarı Tercüme Şerhinde de böyle yazılıdır.

Yalnız başına namaz kılan kimse, öğle namazının hem sünnet-lerinde, hem de farzında kıraati, tekbirleri, tesbih ve tahmidleri gizlice yapar.

3) İkindi Namazı

İkindi namazının dört rekat sünneti, önce o günkü ikindi nama-zının sünnetini kılmaya niyet edilir. Bu namazın ilk iki rekatı bildirildiği gibi kılınınca oturulur. Bunda "Tahiyyatından sonra Allahümme salli ve Allahümme barik salavat duaları okunur. Sonra "Allah’u Ekber" diyerek üçüncü rekata kalkılır. Sübhaneke ve Euzü Besmele'den sonra Fatiha ile üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayet, bilmeyenler bildiği namaz surelerinden okunarak rükua ve secdelere varılır. Ondan sonra tekbir ile dördüncü rekata kalkılarak yalnız Bes-mele ile Fatiha ve üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayet okunur. Bilmeyenler namaz surelerinden bildiği sureyi okur. Sonra yine rüku ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur. Bu son oturuş olduğu için bunda Tahiyyat ve Salavat­lar ve "Rabbena atina" okunur ve iki tarafa selam verilir. Rabbenayı bilmeyenler okumasa da olabilir.

İkindi Namazının Farzına Gelince: Bu da tamamen öğle namazının farzı gibi kılınır. Yalnız niyet değişir. O günkü ikindinin farz namazını kılmaya diye niyet edilir.

Tek başına namaz kılan kimse, ikindi namazının sünnetini de, farzını da öğle namazı gibi gizli okuyarak kılar.

İkindi namazının sünneti hakkında hadisi şerif: İbni Ömer radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyur-dular ki:

 وَعَنْ اِبْنِ عُمَرْ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْه قَالَ، قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: رَحِمَ اللّٰهُ امْرأَ صَلّٰى قَبْلَ الْعَصْرِ أَرْبَعاً. أخرجه أبو داود والترمذي .

İkindiden önce dört rek'at sünnet kılan kimseye Allah rahmetini ihsan eder." [2]

4) Akşam Namazları

Akşam namazının üç rekat farzı, öğle ile ikindi namazlarının ilk üç rekat farzları gibi kılınır. Şöyle ki: O günün akşam namazının farzı-nı kılmaya niyet edilip namaza tekbir ile başlanır. Yukarda açıklandığı üzere ilk iki rekatı kılınarak oturulur. Bu, birinci oturuştur. Bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan sonra üçüncü rekata kalkılarak yal-nız besmele ile Fatiha suresi okunur. Sonra "Allahu Ekber" denilerek "rüku ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur ki, bu da son oturuş-tur. Bunda Tahiyyat ile Salavatlar ve "Rabbena atina" okunur, iki tarafa selam verilir.   

Akşam namazının farzında vaktin darlığından dolayı kısa sureler okunur.

Akşam Namazının Sünnetine Gelince: Bu da "Bu akşam namazının sünnetini kılmaya" diye niyet edilip tam sabah namazının sünneti gibi kılınır. Akşam namazınının farz ve sünnetini kıldıktan son-ra kılmak isteyenler Hadisi şerifin mealine göre akşam namazından sonra her kim altı rekat nafile evvabin namazı niyeti ile üç selamda altı rekat namaz kılar ise elli senelik günahı sağayirleri af olunur. Bir hadisinde de on iki senelik ibadet yerine kaim olur, buyuruyorlar. Kılmak isteyenler bu şekilde kılabilirler.

Tek başına akşam namazının farzını kılan kimse, onu sabah namazının farzı gibi aşikare de kılabilir.

5) Yatsı Namazı

Yatsı namazının ilk dört rekat sünneti, tamamen ikindi nama-zının dört rekat sünneti gibi kılınır. Dört rekat farzı da, tamamen öğle ve ikindi namaz­larının farzları gibi kılınır. İki rekat son sünneti müek-kedeye gelince, bu da tamamen sabah ve akşam namazının iki rekat sünnetleri gibi kılınır. Yalnız niyetler değişir, yatsı namazının farzına ve sünnetine niyet edilir.

Yatsı namazının son sünneti de, dört rekat olarak kılınabilir. Bu halde tamamen ilk dört rekat gibi de kılınabilirse de, Halebi Tercü-mesinde ikide bir selamla kılmanın afsal olduğu bildirilmiştir.

Afsal olanı iki rakat müekkeyi kılar selam verir tekrar iki reka-ta da nafile niyeti ile gece teheccüd namazı niyetine niyet eder kılar. Bu konuda gece teheccüd namazına kalkamazsa o iki rekat o gece teheccüd namazının yerine gaim olur. Kaynak Ravisi Şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerinden.

 Sabah namazı iki rekat sünneti, öğlenin ilk ve son sünneti, ak-şamın sünneti, yatsının son sünneti müekkedelerini Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem hiç terk etmediğinden revatip sünnet deni-lir. Nafile ile revatip sünneti karıştırmayıp ayrı kılmak daha efsaldır.

Tek başına namaz kılan kimse, yatsı namazının farzını sabah namazı­nın farzı gibi namaz surelerini sesli okuyarak da kılabilir.

6) Vitir Namazı

Üç rekattan ibaret olan vitir namazı da şöyle kılınır: Önce o günün vitir namazını kılmaya niyet edilir. Sonra "Allah’u Ekber" denilerek namaza başla­nır. Sübhaneke okunduktan sonra "Euzü Besmele" çekilerek Fatiha okunur. Arkasından bir mikdar daha bi-lenler üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayeti bil-meyenler bildiği namaz surelerinden birini okur. Açıklandığı şekilde rüku ve secdelere gidilir.

Sonra ikinci rekata kalkılır ve yalnız besmele ile Fatiha suresi ve bir mikdar daha üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayet, bilmeyenler bildiği namaz surelerinden birini okuyarak yine rüku ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur.

Bu oturuş birinci ka'dedir. Bunda yalnız "Tahiyyat" okunur. Ondan Sonra "Allah’u Ekber" denilerek üçüncü rek’ata kalkılır. Bunda da yalnız Besmele ile Fatiha ve bir mikdar daha üç kısa ayet veya üç kısa ayet miktarında bir uzun ayet bilmeyenler bildiği namaz surele-rinden birini okuyarak daha ayakta iken eller kaldırılıp "Allah’u Ek-ber" diye tekbir alınır. Tekrar eller bağlanıp ayakta "Kunut" duası okunur. Sonra "Allah’u Ekber" diye rüku ve secdelere gidilir. Ondan sonra oturulur. "Bu da son oturuşdur. Bunda da bildiğimiz gibi Tahiyyat ile Salavatlar ve "Rabbena atina" duası okunarak iki tarafa selam verilir.

 


[1] (2) Rükü ile secde arasındaki doğruluş (kıyama) kavme denir ki bu halde eller yana salıverilir.

[2] Ebû Dâvud, Salât 297, (1271); Tirmizî, Salât 318, (430), Kütübi Site Muhtasarı Tercüme ve Şerhi c.9.s.277/2961

I
 

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>