canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Vitir Namazına Dair Bazı Meseleler - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Vitir Namazına Dair Bazı Meseleler

 

Vitir namazının bazı özellikleri vardır ki, bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1) Vitir namazı, yalnız Ramazan ayında cemaatla kılınır. İmam olan zat da üç rekatın hepsinde tekbirleri, tesmi'leri ve kıraatı aşikare yapar:

Kunut duası imam ve cemaat tarafından gizlice okunur. Ra-mazan ayından başka günlerde ise, vitir namazını cemaatla kılmak mekruhtur.

2) Mesbuk yani imama sonradan gelip uyanlar ilk rekata yetişe-meyenler, imamla beraber Kunut duasını okur. Yetişeme­miş olduğu rekatları kaza edince, artık Kunut duasını okumaz. Mesbuk için ileride bilgi verilecektir.

3) Bir kimse vitir namazında şübhelenip üçüncü rekatta mı, yok-sa ikinci rekatta mı olduğunu kestiremezse, bulunduğu rekatta Kunut'u okur. Rükudan ve secdelerden sonra kalkar bir rekat daha kılar, tekrar. Kunut'u okur. Rüku ve secdelerden sonra "Teşehhüd"de bulunur. Selam ile namazını tamamlar. Eğer birinci rekatta iken böyle şübheye düşse, üçüncü rekat olmak ihtimali olan her rekatta Kunut duasını okur.

4) Vitirden başka namazlarda Kunut duası okunmaz. Yalnız bir musibet ve bela gibi hallerde sabah namazının farzında Kunut okuna-bilir.

5) Kunut duasını bilmeyen, yalnız "Rabbena atina" ayet-i keri-mesini okuyabilir. Üç-defa "Allahümme'ğfirli" de diyebilir. Üç defa: "Ya Rabbi" demesi de caizdir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>