canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kadınların Aynı Hizada Durmaları - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Kadınların Aynı Hizada Durmaları

 

Cemaat değişik insanlardan ibaret olunca, imamın arkasında önce erkekler, sonra erkek çocuklar, sonra kadınlar saf bağlarlar. Erkeklerle kadınların bu sırayı gözetmesi ise farzdır. Kadınlarla erkek çocuklar arasındaki mesafe iki saf arası olması lazımdır.

Bunun için bir kadın veya buluğ çağına yakın bir kız, bir erkeğin önünde veya tam hizasında aynı namazı cemaatle kılacak olsa, erkeğin namazı bozulur. Buna: "Muhazatü'n-Nisa=Kadınların erkek-lerle bir hizada bulunması" denir. Böyle aynı hizada bulunmakla namazın bozulması için şart vardır.

Erkekten ilerde veya tam bitişiğinde namaz kılan kadın, ister mah­rem olsun, ister olmasın büluğ çağına ermiş veya buna yakın olmalıdır. Dokuz yaşındaki bir kız, ergenlik çağına yakın olacağı için engel sayılır. Sekiz veya yedi yaşında bulunup temiz ve gösterişli kız da aynı sayılır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>