canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Nafile Namazlar - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

NAFİLE NAMAZLAR

 

Peygamber Efendimizin nafile kılması, gece kıldığı namazlar ikide bir selam iledir. Teravihte de, ikide bir selam ile kılar idi. Teheccüd namazı dört rekattan az kılmaz idi. On iki rekattan da fazla kılmazlar idi. Yani azı dört rekat, yukarısı on iki kılmışlardır.

Gündüz nafileleri dört rekatta bir selam ile kılmışlardır. Hadis-i Şerif: Nafile namazlar hakkında güneş doğduktan sonra kırk beş dakika sonra girer. İşrak namazı sonu güneş doğduktan iki saat sonraya kadar kılınır. Aşağısı iki, yukarısı on iki rekattır. Her kim gücünün miktarı en az iki kılsa, bir hac, bir de umre sevabı alır, buyuruyorlar.

Duha, yani kuşluk namazı vakti, güneş doğduktan iki saat sonra girer, öğle namazına bir saat kalasıya kadar kılınır. Aşağısı iki, yukarısı on iki rekattır. Kuşluk namazı, her kim en az iki rekat kılarsa, gafillerden yazılmaz. Dört kılarsa, muhsinlerden yazılırsın. Altı rekat kılarsan, itaat edenlerden yazılırsın. Sekiz kılarsan kurtulmuşlardan yazılırsın. On kılarsan, o gün günahın kayıt edilmez. On iki kılarsan, Allah senin için cennette bir köşk yapar. O gün günahın kayıt edilmez. Dediğimiz iki katip melaikemiz sağdaki hayra müvekkel hayrı yazar, soldaki günah yazar. Soldaki melaike sağdaki melaikenin emrindedir. Bir günah işleyince, sağdaki mela-ike bir müddet bekletir, yazdırmaz.

Peygamber Efendimize Cenab-ı Hakk’ın kelamları:

 

اَطْعَامَ الطَّعَامْ وَلِينَ الْكَلَامْ وَالصَّلاَةُ بِاللَّيْـلِ وَلنَّاسِ نِيَامٌ

 

Yani, “rıza-i ilahiyi kastederek, taam yedirmek ve herkese güzel, hoş söz söylemek ve herkes uyurken, gecelerde namaz kılmak”[1]. Yani bunlar ile amel et ve ümmetine de emret, diye buyurmuşlar.

İşte bu sebeple gece namazlarını Peygamber Efendimiz çok severler idi.

Kenzü’l-İrfan’dan Hadis-i Şerif:

 

اَفْضَلُ الصَّلٰوةِ بَعْدَ الْمَكْتُوبَةِ الصَّلٰوةُ فِى جَوْفِ اللَّيْـلِ

 

Yani “feraizden sonra namazların efdalı geceleri kılı-nan teheccüd namazıdır.”[2]

Hadis-i Şerif:

 

مَنْ حَا فَظَ عَلٰى شَفَـعَةُ الضُّحٰى غُـفِرَتْ لَهُ ذُنُوبُهُ وَاِنْ كَانَتْ مِثْلَ ذَبـَدِ الْـبَحْرِ

 

Yani, “salat-ı duhaya, yani kuşluk namazına devam edenin günahı sağiresi mağfur olur, velev ki, deniz köpüğü kadar çok olsun.”[3]

Yine Hadis-i Şerif:

 

مَنْ صَلَّى سِتَّ رَكْعَاتٍ بَعْدَ الْمَغْرِبِ قَبْلَ اَنْ يَتَكَلَّـمَ غُـفِرَ لَهُ بِهَا ذُ نـُوبُ خَمْسِينَ سَنَةً

 

Yani “akşam namazından sonra altı rekat sünnet kılmaya devam edenlerin elli senelik günahı mağfur olur. On iki senelik ibadet yerine geçer.”[4]

İşte bu müjde ve mükafattan başka da bu akşam namazın-dan sonra bu altı rekat nafile evvabin namazına ihlaslı devam, bir de gece nafile teheccüd namazına devam edenler, bu mükafatlara nail oldukları gibi, bir bu, iki gece namazlarına devam edenlerin vücuduna gelen emraz, hastalıkları da giderir. Yani ölüm derdinden başka gelen hastalıkları da giderir, inşaallahu Teala.

Bu ibadet, bu namaz, bu zikirlerde bu kadar mükafatlar aca-ba olur mu, diyenlere cevap: Allah bir şeye murad ederse, yapar, verir, alır. Az verir, çok verir, memnun olursa, daha çok istediği kadar verir. Hiç kimse karışamaz. Bir delil; Bir gün Peygamber Efendimiz ashaplarıyla oturuyorlar idi. Peygamber Efendimiz buyurdular ki, Beni İsrail’den dört kişi var idi ki, ikisi seksen sene göz açıp yumuncaya kadar Allah’a isyanda bulunmadılar. Gene Beni İsrail’de iki kişi var idi ki, o iki kişi de seksen sene gece ve gündüz üzerlerinden silah çıkarmayıp, Allah için cihad, harp ettiler, deyince, ashablar müteessir oldular, dediler ki, Ya Resulullah, senin ümmetinin yaşları zaten yetmiş; seksene ulaşan azdır. Bu Beni İsrail’deki bu kişilerin derece, mertebelerine ulaşmak mümkün olamaz, deyip müteessir olunca, Cebrail aleyhisselam müjde ve beşaretle geldi, ya Muhammed, Rabbin sana ve senin ümmetine Leyle-i Kadir gecesini verdi, ihsan etti ki, leyle-i kadir gecesini ih-laslı ihya edilmesini bin ay ibadetten hayırlı kıldı. Bin ay da seksen üç sene, dört ay eder. Yeter ki, bir kul ona sevilsin. O, sevdiğinden hiçbir şey esirgemez. Kimse karışamaz. İstediğini verir.


[1] Süneni Tirmizi, c. 5, s. 368/3235 (Beyrut), Taberani el-Mu’cemu’l-Kebir, c. 20, s. 141/290 (Musul).

[2] Kenzü’l İrfan 1001 Hadis, s. 15/66.

[3] Kenzü’l İrfan 1001 Hadis, s. 15/67.

[4] Kenzü’l İrfan 1001 Hadis, s. 15/70.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>