canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Özürlülerin Namaz Kılışı - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Özürlülerin Namaz Kılışı

 

1- Bir kimse düşman korkusundan yahut yırtıcı hayvan korku-sundan yahut hasta olup ayakta ve oturmaya gücü yetmedigi için yahut her yer çamur kuru yer bulamadığı için namazı ima ile kılar. İttifakla daha sonra namazı iade eylemez.

2- Özürlü, yani namazı ayakta kılmaya takati olmayanlar otura-rak rükuları ve secdeleri eğilerek kılar. Ama bunları yapacak iktidarı yok ise yattığı yerde başı ile ima ile yapabildiği kadar kılar. Ayaklarını kıbleye döner, ellerini kıyama bağlar başının altına bir yastık ve bir omuzları yukarıda duracak şekilde kılar veya yönünü kıbleye döner sağ yanına yatar, yattığı yerde ima ile namazını kılar.

3- Kıyam, farz ve vacib namazlarda bir rükündür ve bir esastır. Bundan dolayı kıyama gücü yeten kimsenin oturarak kılacağı farz veya vacib namaz caiz olmaz. Rükünler farz olduğundan onlara riayet etmek gerekir.

4- Her şahıs kendini bilir. Kıyamda durmaya iktidarı imkanı ol-mayanlar oturduğu yerde kılabilirler. Kıyamda kılmaya iktidarı, imkanı olanlar oturmayıp kıyamda kılmaları lazımdır.

5- Rüku ve secde ile namaz kıldığı takdirde yarasından kan akacak kimse namazını ayakta veya oturarak ima ile kılar. Ayakta namaz kıldığı takdirde idrarını tutamayacak olan kimse de, namazını oturarak rüku ve secde ile kılar.

6- Tek başına namaz kılınca kıyama gücü yettiği halde, ce-maatla kıldığı zaman buna gücü yetmeyen kimse, ayakta namaza başlar, sonra oturur. Gücü varsa rüku için yine ayağa kalkar ve rüku eder; fakat namazı tekrar kılması gerekmez. ­

7- Oturduğu halde de, rüku ve secde etmeye gücü yetmeyen kimse, başı ile ima ederek rüku ve secdesini yapar. Secde için, rüku-dan ziyade başını eğer. Üzerine secde etmek için yastık gibi bir şey temin etmesi uygun değildir.

8- Oturarak namaz kılabilecek bir hasta, gücü varsa teşehhüdde oturulduğu gibi oturur ve böylece namazını tamamlar. Buna gücü yoksa, kolayına geldiği şekilde oturur.

9- Binek üzerinde ima ile nafile kılmak özürlü ve özürsüz caizdir. Binek hangi yöne gidiyorsa o yöne teveccüh ederek kılınır. İster kıble ister kıbleden gayrı olsun caizdir. Farz namazlar ise binek üzerinde aynı usul üzere ancak özür ile caiz olur. Kâdıhan der ki; binek üze-rinde farz kılan eğer bineği durdurmaya kâdir olmaz ise ima ile câiz olur, kâdir ise olmaz demiştir.

Kafile gidip beklemezse veya yerde çamurdan dolayı kuru me-kan bulunmazsa veya yırtıcı hayvan gibi ve benzeri özürlerden dolayı bindiği bineklerin üzerinde farz namazı kılmak caiz olur.[1]

10-Bir kimsenin ayakta olarak başladığı nafile bir namazı, yoru-lacak olsa, oturarak kılması caizdir.

 


[1] Mevahibi Ledüniye c.2. s.340 (Osmanlıca baskı), Tercümei Dürer s.98.99 (Osmanlıca baskı).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>