canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Namazda Huşu - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Namazda Huşu

 

Resulullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri buyurmuşlar ki:

لٰايَكْتُبُ مِنَ الصَّلٰوةِ إِلّٰا مَاعَقَلَ

“Namazın ancak kalb huzuru Allah’ta huzurlu olduğu yazılır, geri kalanı yazıl­maz”[1]

Mümkün mertebe namazlarda sair ibadetlerde Cenabı Allah’ı bize bizden yakin olarak bilmemiz lazım. Her ne kadar biz onu göre-miyorsak o bizi göreduruyor inancı ile kalbi daima huzurda tutup kalbi başka taraflara salmamaya kalbi başka endişe hayallar ile meşgul etmemeye gayret gösterip huzurda durmaya ve huzurdan kaymamaya çalışacağız. Bu niyet bu gayret bizlerde olur ise inşeallah Cenâb-ı Hak gerisini düzeltir. İnşeallah kabul makbul eder İnşeallahu Teala.

Kalbe gelen hutur havatırlar tehlike olanlar nefis ile şeytandan gelenler. Bunlar kalbe gelip derhal geçer atılır ise inşeallah zarar vermez. Bu kötü havatırlar kalbte yerleşilir yer tutar kalır devamlı çıkmaz ise o kötüdür. Allah’a münâcatla bu konuların defi için daima korku ile boyun bükerek ricada bulunur isek sünnet şeriatımız tamam olur ceset elbiselerimiz temiz olur ise inşeallah Cenâb-ı Hak bu konu-ların defini kalbte yerleştirilmeyip atılmasını yardım hidayet eder inşeallahu teala.

 


[1] İmadu-l-İslam s.113.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>