canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ahirete Hazırlık - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

AHİRETE HAZIRLIK

 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyu-ruyor ki: Her günü çıktığınız son gün bilin ve her saatlerinizi son saat bilin ve her nefeslerinizi son nefes bilin ki, nefisleriniz uzun endişelerle ve faydasız düşüncelerle zamanı boşa zararına kayıp etmeyin.

 

اَلنَّاسُ نِيَامٌ فَاِذَا مُوتُو اِنْـتَـبِهُوا

 

Yani, “nas uykudadır, ölünce uyanırlar”[1]Kalp gözü açık, uyanık olanlar hayatı ömrünü, vaktini boş yere sarf eder mi? Kıymetli ömrünü nefse, şeytana kaptırır mı? Kaptırmamaya çalış-maz mı? Kalp gaflet uykusuna düşünce; nefis ve şeytan fırsat bulmaz mı? Dünya hayali, endişeleri kalbe dolmaz mı? Hayat, ö-mür zayi olmaz mı? Bu kimse bu ömürden sorumlu olmaz mı?

Kehf Suresi 103 ile 104. Ayet-i kerimelerinde buyuruluyor ki;

 

قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْاَخْسَرِينَ اَعْمَالًاۜ ﴿﴾ اَلَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا

 

Yani, yaptıkları amelleri ile amel cihetinden en ziyade zarar edenleri haber verelim mi; o ziyade zarar edenler, şu kimseler ki; onların hayatı dünyada sa’yileri zayi oldu ve emekleri boşa gitti. Ayetin devamında buyruluyor ki:

 

وَهُمْ يَحْسَبُونَ اَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا

 

Bütün amellerin esası ve temeli iman olmadığından, hep emekler zayidir. Ameli mahveden ahlak-ı faside ile amel edenlerin halleri böyledir. Yani amellerini yaptığı kötü huy ve günahları ifsat ettiğinden, amellerinden asla fayda görmezler. Çünkü, mükafat Allah (c.c.)’ın rızasına uygun emirlere itaat, nehylerinden kaçmak-la, huzuru ve korku ile, yani her halimde ve her ibadetimde Allahu Teala’yı görür gibi. Her ne kadar biz onu göremiyorsak da, o bizi görüyor.

Kaf Suresi 16. Ayet-i kerimesinde buyuruluyor ki;

 

وَنَحْنُ اَقْرَبُ اِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ

 

Yani, Cenab-ı Hakk Teala buyuruyor ki; Ben kuluma kalbin-deki şah damarından daha yakınım.

Hadis-i Şerif’de buyuruluyor ki;

 

اِنَّ اللّٰهَ مَعَكُمْ اَيْـنَمَا كُنْتُمْ

 

Yani, O Allah sizinle beraberdir, nerede olursanız.[2]

 

 


[1] Münâvi Feyzu’l-Kadir, c. 4, s. 58; c. 5, s. 58 (Mısır), Ebu Nuaym, Hilyetü’l-Evliya, c. 7, s. 52 (Beyrut)

[2] Ebu Nuaym Hilyetu-l-Evliya c.10.s.265.(Beyrut), Essünneti li Abdullah bin Ahmed bin Hanbali c.1.s.306/595.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>