canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CUMA NAMAZI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

CUMA NAMAZI

 

Cuma günü bir adam hakkıyla güzel abdest alıp camiye gidip Cuma namazını hakkıyla kılsa o kimse büyük fazilete nail olur.

Bizim şefeatkanimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleridir. O’nun şefaati ile nice günahı kebair sahipleri kur-tulacaktır. O’nun şefaati de günahı kebair ve seğair evvelin ve ahirin hepsine mahsustur. Bu konu ilerde ayeti kerime ve hadisi şerifler ile tafsilatı ile yazıldı.

Bunun için elimizden geldiği kadar Cuma namazını tamam kıl-malı cumanın şartları var. Bu şartları olmadıktan sonra Cuma namazı kabul olmaz. Cumanın sahih kabul olması konusunda imamlarımızın kavilleri ictihad kararları.

Cumanın sıhhatının şartları:

1- Cuma namazı kılınan yerde karakol, hükümet, polis, jandar-ma bulunmalı, han, dükkan bulunmalı, lokanta yemek yiyecek yerler bulunmalı, oteller yatacak yer bulunmalı, böyle yerde kılınan Cuma namazı makbul olur. Yani şehir olmalı. Şehirde de bu şartlar mevcut olmalı hükümet kuvveti mevcut olmalı. O zaman Cuma namazı sahih olur. İmamı Azama göre: Bir şehirde bir camide Cuma namazı kılınır.

İmamı Ebu Yusuf’tan bir kavle göre aralarında bir ırmak bulu-nursa iki yerde kılınabilir.

2- Oranın veliyyülemiri yahut onun tayin ettiği biri kıldırması lazım demişler.

3- Cemaat bulunmasıdır. Şöyle ki: Cuma namazı için cemaatın en az miktarı imamdan başka üç kişidir.

4- Öğle namazının vakti çıkmamış olmalıdır.

5- Bu vakit içerisinde namazdan evvel cemaat hazır olarak hut-be okumak.

6- Eda olunduğu mahale izniam olup kimse men olunmamak. Fakat bir beldede ahalisi mani olunmadan camilerine toplanıp müc-temi olduktan sonra ol beldeyi muhit olan surun kapılarını belde haki-mi ancak havfi adudan yani düşman korkusundan dolayı kapatması mani değildir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>