canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TERAVİH NAMAZI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

TERAVİH NAMAZI

 

Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus yirmi rekattan ibaret bir müekked sünnettir. Bu namaza Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile dört halife (Hulefa-i Raşidin) devam etmişlerdir. Bu namazın cemaatla kılınması da, bir kifaye sünnettir. Bunun için bütün bir mahalle insanları, teravih namazını cemaatla kılmayıp evlerinde yalnız başlarına kılacak olsalar, sünneti terk edip hata işlemiş olurlar. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem ramazan gecelerinden bir gece çıkıp sahabelerin bir kısmı ile yirmi rekat teravih namazı kılmıştır. İkinci gece olduğunda daha çok sahabe toplanmış yine evvelki gibi yirmi rekat kılmıştır. Üçüncü gece çık-mayıp:

عَرَفْتُ اجْتِمَاعَكُمْ لٰكِنْ خَش۪يتُ أَنْ يُكْتَبَ عَلَيْكُمْ

“Sizin toplandığınızı bildim. Fakat üzerine farz olunmasından korktum.”[1] buyurmuşlardır.

O vakitten Hz. Ömer r.a zamanına kadar ashabı kiram teravih namazını tek başlarına kılmışlardır. Hz. Ömer r.a kendi zamanında Übey Bin Kaab r.a.’a teravih namazını cemaate kıldırmasını emret-miştir. Sahabeden Hz. Osman, Hz. Ali, İbni Mesud, İbni Abbas, Talha, Zübeyr ve pek çok sahabe Übey Bin Kaab ile beraber namaz kılmışlardır. İmam Ali kerremallahu veche Hazretleri buyurmuş ki:

نَوَّرَ اللّٰهُ تَعَالٰى مَضْجِعَ عُمَرَ كَمَا نَوَّرَ مَسَاجِدَنَا وَإِنَّمَا لَمْ يُوَاظِبْهَا النَّبِيُّ عَلَيْهِ الصَّلٰاةُ وَالسَّلٰامُ خَشْيَةَ أَنْ تُكْتَبَ عَلَيْنَا

“Allah’u Teala Hz. Ömer r.a’ın yattığı yeri nurlandırsın. Onun bizim mescidi nurlandırdığı gibi, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem teravih namazını bizim üzerimize farz kılınmasından korktuğu için ona devam etmemişlerdir” diyerek Hz. Ömer r.a methetmişlerdir.[2]

Teravih namazını, her iki rekatta bir selam vererek on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem gece namazlarını kılma adeti iki rekatta bir selam ile kılmıştır.

İmamın teravihde cemaatı usandıracak mikdarda Kur'an okuma-sı uygun değildir. Bununla beraber Fatiha süresinden sonra okunacak ayetler, bir süreden veya ayetten noksan olmamalıdır. Teravihin ka'delerinde Teşeh­hüdden sonra Salavatlar terk edilmemelidir.

Teravih namazını özürsüz olarak otururken kılmak veya uyku­nun bastırdığı bir halde iken kılmak mekruhtur. İmamın rüküa varmasına kadar bekleyip de ondan sonra imama uymak mekruhtur.

Teravih namazının bir kısmı kılındıktan sonra imama uyan kim-se, Teravih son bulunca noksan kalan rekatları tamamlar.

Yatsı namazında cemaatı terk etmiş olan kimse, Teravih ve vitir namazlarında imama uyabilir. Bunun için bir kimse, imam yatsı na-mazını kıldırıp Teravihe başlamış olduğu sırada mescide gelse, önce yatsı namazını kendi başına kılar sonra Teravih için imama uyar. Noksan kalan rekatları da sonra kendi başına tamamlar. Teravih namazını imam ile kılıp, Yatsı namazını daha sonra kılabilir diyen alimlerimiz de olmuştur.[3]

Teravih vaktin sünnetidir; yoksa orucun sünneti değildir. Onun için hasta ve yolcu gibi oruç tutmak zorunda olmayanlar için de Teravih namazını kılmak sünnettir.

Akşam üzeri hayızdan veya nifastan temizlenen bir müslüman kadın veya İslam dinini kabul eden bir kimse hakkında da o gece teravih namazını kılmak sünnettir.

 


[1] Ğunyetu-t-Talibin c.2.s.18-19 (Osmanlıca baskı), Mevkufat 1. s.210.

[2] Mevkûfat c.1.s.211, Gunyetu-t-Talibin c.2.s.19 (Osmanlıca baskı)

[3] Mevkufat.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>