canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

AREFE GECESİ VE BAYRAM GECESİ KILINACAK NAMAZ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

AREFE GECESİ VE BAYRAM GECESİ KILINACAK NAMAZ

Bir kimse Aşri Zilhicceden, bir gecenin sulusi ahirinde dört rekat namaz kılsa, her rekatta bir Fatiha, üç Ayet’el Kürsi, üç İhlas, bir kul euzu birabbilfelak ve kul euzu birabbinnas okusa, namazdan sonra ellerini kaldırıp, şu duayı okusa (gece kalkamayanlar yatsı namazın-dan sonra da kılabilirler):

سُبْحَانَ ذ۪ى الْعِزَّةِ وَالْجَبَرُوتِ سُبْحَانَ ذِى الْقَعْدَةِ وَالْمَلَكُوتِ سُبْحَانَ الْحَىِّ الَّذ۪ى لٰايَمُوتُ لٰٓااِلٰهَ اِلّٰا هُوَ يُحْي۪ وَ يُم۪يتُ وَهُوَ حَىٌّ لٰايَمُوتُ سُبْحَانَ اللّٰهِ رَبِّ الْعِبَادِ وَالْبِلٰادِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ كَث۪يرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا عَلٰى كُلِّ حَالٍ اَللّٰهُ اَكْبَرْ كَب۪يرًا رَبَّنَا جَلَّ جَلٰالُهُ وَقُدْرَتِه۪ بِكُلِّ مَكَانٍ

Subhanezil izzeti velceberûti subhane zilka’dati vel melekûti subhanel hayyillezi la yemûtu. La ilâhe illa huve yuhyi ve yumitu ve huve hayyun la yemut. Subhanallahi Rabbil ibadi vel biledi velhamdulillahi kesiran tayyiben mü-bareken alâ külli halin Allahu ekber. Kebiran Rabbena celle celaluhu ve kudretihi bi külli mekanin.

Dese, sonra da dilediği gibi dua eylese, o kimse için Beytullahi-l Harami hac etmiş ve Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin kabrini ziyaret etmiş ve fisebilillah cihat etmişcesine, ecir ve sevap vardır. Ve her dilediği nesneyi Allah’u Teala hazretleri ona ata eder ve eğer bu namazı Arefe günü oruç olup ve Arefe gecesi de bu namazı kılsa ve beyan olunduğu vechile dua ve tazarru vezzari ziyade eylese, Allahu Teala Hazretleri; Ey Benim meleklerim, sizler şahit olunuz ki, Ben o kimseyi mağfiret ettim. Ve Beytullah’ı hac edenlere, onu müşterek kıl-dım. Ve bu halde melekler Allah’u Teala Hazretlerinin o abdi mü’mini (Mü’min kuluna) kıldığı namazı ve eylediği duası sebebiyle ihsan buyurduğu ecir ve mesubandan dolayı şadumanı ve mesrut izhar ederler diye buyurduğunu rivayet eylemiştir.

Bayram günü camiye bir vakar ve sükun ile gidilir. Ramazan Bayramında namaza giderken gizlice, Kurban Bayramında ise açıkça tekbir alınması ve namazdan sonra da mümkün ise başka bir yoldan eve dönülmesi mendubdur.

Kurban Bayramının birinci gününe 'Yevm-i Nahir", diğer üç gü-nüne de "Eyyam-ı Teşrik" denir. Bu bayramdan önceki gün ise, "Yevm-i Arefe"dir ki, Zilhicce'nin dokuzuncu günüdür. Ramazan Bayramında Arefe yoktur. Arefe gününün sabah namazından itibaren Bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazın arkasından en az bir defa şöyle tekbir alınır. Üç sefer alınması daha afsaldır. Bunlara Teşrik Tekbirleri denir: ­

اَللّٰهُ أَكْبَرْ اَللّٰهُ أَكْبَرْ لٰٓا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرْ اَللّٰهُ أَكْبَرْ وَلِلّٰهِ الْحَمْدُ

"Allahü ekber, Allahü ekber. Lâi ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhilhamd."        ­

Teşrik Tekbirleri, fıkıh alimlerinin çoğuna göre vacibdir. İki ima-ma göre farz namazları kılmakla yükümlü olan herkes için bu tekbirler vacibdir. Bu hususta tek başına namaz kılan, imama uyan, misafir (yolcu) ile mukim, köylü ile şehirli, erkek ile kadın eşittir.

Bir senenin Teşrik günlerinde terk edilen bir namaz, yine o se-nenin teşrik günlerinden birinde kaza edilse, sonunda Teşrik Tekbiri alınır. Fakat başka günlerde veya başka bir senenin teşrik günlerinde kaza edilecek olsa teşrik tekbiri alınmaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>