canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Gece Namazı - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

GECE NAMAZI

 

Yine gece namazı hakkında Furkan suresi 64. Ayet-i Keri-me’de buyuruluyor ki;

 

وَالَّذِينَ يَبِيتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِيَامًا

 

Yani, Allah’ın halis kulları şu kimseler ki, onlar gece ile beytutet ettiklerinden, Rablerine secde ve huzur-ı ilahide kıyamla vakit geçirirler. Yani Cenab-ı Hakk’ın sevip, medh ve sena ettiği sultan kullarının vasıflarını beyan ediyor ki, onlar gecenin hepsini uykuya harç etmezler. Kifayet miktarı biraz uyuduktan sonra kalkarlar, gecenin bir kısmında namazla, zikirle, ibadetle geçirirler. Çünkü gece ibadetlerinde riya karışmıyor, kimse görmüyor. Halkın gördüğü ibadetlere riya karışma tehlikesi olduğundan, gece iba-detine riya karışmaz, dolayısıyla gece ibadetleri daha efdal oluyor. Yapılan ibadeti, riyadan korumak da zor oluyor. Allah’ım korusun.

Bir rivayette, bir kimse uyuduğu vakitte, şeytan onun başına üç düğüm atar. Eğer o kimse uyanınca, Allah’ı zikir ederse, o dü-ğümün birisi çözülür ve eğer kalkar, abdest alır ise, ikincisi çözülür ve eğer iki rekat namaz kılar ise, düğümlerin hepsi çözülür. O kimse mesrur ve neşat ve neşeli olarak sabahlar ve eğer bu minval üzere bulunmaz ise, o kimse kesalet ve tembellikle sabahlar.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>