canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CENAZE DEFİN İŞLERİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

CENAZE DEFİN İŞLERİ

 

1- Ölmek üzere olan kimseyi (muhtazarı), bir güçlük yoksa kıb-leye doğru sağ yanı üzerine çevirmek müstahabdır. Ayakları kıble'ye doğru olarak ve başı biraz yükseltilerek arkası üstüne de yatırılabilir. Adet haline gelen de budur. Bu halde, başı biraz yukarı kaldırılır ki, yüzü kıbleye yönelmiş olsun.

2- Ölüm haline giren kimseye Kelime-i Tevhid telkın edilir. Bu bir sünnettir. Şöyle ki Daha ruhu boğazından çıkmadan yanında Tevhid ve Şeha­det kelimeleri okunur; fakat sen de söyle, diye ona zorlan-maz. Hasta da bu kelimeyi bir defa okuyup başka bir şey söylemezse, artık telkıne son verilir. Böylece son sözü tevhid kelimesi olur. Bu telkını, hastanın hoşlanmadığı bir kimse yapmamalıdır.

Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur:

مَنْ كَانَ آخِرُكَلٰامِه۪ لٰٓاإِلٰهَ إِلَّااللّٰهُ دَخَلَ الْجَنَّةَ

"Her kimin son sözü La ilahe illallah' olursa cennete gi-rer."[1] Hastanın yanında Yasin ve Ra'd surelerini okumak müsta-habdır.[2]

3- Hasta ölünce gözleri yumulur, çenesi kapatılarak bir bez ile iyice çekilip tepesine bağlanır. Bunları yapan kimse kendi duyacak kadar bütün İslam aleminin ve kendisinin kelimeyi tevhid ile ve iman ile göçmesi için kendi duyacak kadar dualarda bulunur.

4- Ölünün üzerinden elbisesi çıkarılır, yıkanması için hazırlanan bir yer üzerine konulur ve üstüne örtü çekilir. Şişme tehlikesi hisse-dilirse karnının üstüne bir ufak demir parçası konulabilir. Şişme duru-mu yoksa hacet değildir. Elleri yanlarına uzatılır. Kolları göğsünün üzerine konulmaz. Yanında cünüp, hayiz ve nifas hallerinde olan­lar bulunmaz.

5- Ölünün yanında güzel kokulu bir şey bulundurulur. Yıkanma­dıkça yanında Kur'an okunmaz, okunması mekruhtur. Bu durumda başka bir odada Kur'an okunabilir. Ölünün bulunduğu yer geniş olup üzerinde de tam bir örtü bulunduğu takdirde, kendisine yakın oturul-maksızın gizlice Kur'an-ı Kerim okunması da kerahet olmayabilir.

6- Ölünün komşularına ve yakınlarına vefat haberi verilir. Bun­lar da, ölüye karşı son görevlerini yapmaya koşarak sevab kazanırlar. [3]

 


[1] Münavi Feyzu-l-Kadir c.2. s.243-c.5. s.39 (Mısır), Şerhi Nevevi Ala Sahihi Müslim c.1. s.219-220- c.6.s.219 (Beyrut).

[2] Enisül abidin s. 86.

[3] Ömer Nasuhi Bilmen İslam İlmihali.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>