canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CENAZELERİN KEFENLENMESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

CENAZELERİN KEFENLENMESİ

 

1- Ölen erkek veya kadın her müslümanı bedenini örtecek şekil-de bir giysi ile kefenlemek farzdır. Bu farz görevini yapmayan müslü-manlar günahkar olurlar.

Erkekler için sünnet olan kefen üç kattır.

1-Kamis: Omuz başlarından ayaklara kadar uzun bir gömlek olup yeni ve yakası yoktur.

2- İzâr: Baştan ayağa kadar uzanan don ve eteklik yerindedir.

3-Lifâfe: Baştan ayağa kadar uzun olup baş ve ayak tarafları düğümlenir. Bu bakımdan izârdan daha uzun olup sargı yerindedir.

Kadınlar için ise beş kattır. Erkekten fazla olan örtü birisi başına konan başörtüsü biriside göğsüne örtülen örtüdür.

2- Her şahsın kefeni kendi malından karşılanır. Kefen harcama-ları borçtan, yapılan vasiyetten ve varis hakkından öncedir. Ancak borç karşılığı olarak bırakılan rehin maldan kefene harcama yapılmaz. Rehin alanın hakkı daha önde gelir. Geriye mal bırakmamış olan bir ölünün kefen masrafı, hayatta iken, nafakasını vermekle yükümlü bu-lunduğu kimselere aittir. Böyle bir kimsesi bulunmazsa, hazine tara-fından karşılanır. Bu da mümkün olmazsa, müslü­manlar tarafından kefen ihtiyacı karşılanır.

3- Kadınların kefenleri, zengin olsalar dahi, kocalarına aittir. Fetva buna göredir. Beyi hayatta ise beyi verir. Beyi hayatta değilse kendide mal bırakmamışsa nafakasını kim veriyorsa ona aittir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>