canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CENAZE ARKASINDAN TEVHİD ÇEKİLMESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

CENAZE ARKASINDAN TEVHİD ÇEKİLMESİ

 

Tevhid çekilme usulü: Önceleri gördüğümüz usul toplanırlar. Adam sayısına göre hesap olunur yetmişbin tevhid çekilir. O mevtanın ruhuna hediye ederler idi. Bu konuyu şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerine sordum. O da bize daha çok güzel tafsilatı ile usullarını söyledi. Onun öğrettiği usul cemaat toplanıp cematın sayısı sayılır. Sayıya göre hesap yapılır. Evvela bir Kur’an okunur. Kur’an’dan sonra bin adet Elham okunur. Herkes kendi duyacağı kadar kaç adet adam başına düşmüş ise ona göre okunur. Elhamdan sonra bin adet kulhüvallahu ahad aynı tertip üzere okunur. Kulhüvallahu ahedden sonra bin adet aynı tertip sayı üzere bin adet salavatı şerife çekilir.

Ondan sonra günahların affı için baştan buraya kadar hepsi huzuru kalp ile okunur. Burda birkaç adet sayısı duruma göre günahların affı için tevbe, estağfirullahe'l-azim çekilir. Ondan sonra adamların mevcut sayısına göre hesap yapılır. Seksen bin tevhide ulaşması için hesap olunur euzu besmele ile tevhide başlanır. Seksenbin tevhid tamam olunca biraz da Allah Allah zikri devam olunur. Sonra tekbir getirilir. Durdurulup yine bir Kur’an okunur. Kur’an’dan sonra ya üç ya yedi duruma göre tekbirden getirilir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e Esselatü vesselamü aleyke ya resulallah diyerek salatu selamlar getirilip duaya başlar. İçlerinden birisi duayı eder.

Aldığımız izahata göre dua yapan şahıs huzuru kalb ile euzu besmele çeker euzu besmeleden sonra elhamdülillahi rabbil alemine vesselatü vesselamü ala resulüne Muhammedin ve ala alihi vesahbihi ecmain dedikten sonra kendisi cehri sesle kendisi cemaat el kaldırılır kendi söyler cemaat de el kaldırıp amin derler.

Duanın kısa olarak şekli: Euzu besmele getirilip salatü vesselamdan sonra el kaldırılarak huzuru kalb ile ya Rabbi okunmuş olan Kur’an’ı Kerimden hasıl olan sevapları ve okunmuş olan Elham, Kulhü-vallahu ahedden ve çekilen salavatı şerifelerden ve çekilen kelimeyi tevhidden hasıl olan sevapları ve lafza-ı celal dan da hasıl olan sevapları evvela bizzat sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin mübarek ruhu şerifine hediye eyledik vasıl eyle ya Rabbi.

Ondan hasıl olan sevapları ali evladının, ashabı Güzin, ensari muhacirin ve diğer ahirete göçmüş olan enbiya, evliya ve ahirete göçmüş olan ehli iman mü’min, mü’minat ve cemii ahirete göçmüş olan ehli iman olanların cümlesinin ruhlarına hediye eyledim vasıl eyle ya Rabbi.

Onlardan hasıl olan sevapları, buraya toplanıp bu tevhid çekme-ye beraber müşterek olup, çeken kardeş, bacılarımızın geçmişlerimizin ruhlarına hediye eyledim vasıl eyle ya Rabbi, onlardan hasıl olan sevapları da bu vefat eden filan oğlu filanın veyahut filan kızı filanın o ismin o zatın aramızdan göçmüş olan o zatın ruhuna hediye eyledik vasıl eyle ya Rabbi bu şekilde hitam bulur.

Buradaki toplum cemaat kadın ve erkek bu tevhide iştirak eden-lerin hepsinin amel defterine de yekün hasıl olan sevapların karşılığını da Cenâb-ı Hak onların amel defterlerine yazdırıyor. Çünkü bunlar din kardeş, bacılarına cömertlik yapıp, onun mağfireti için, rahatı için, kabrinin pür nur olması için, merhametle bu sevapları çekip, cömert-likle gönderdikleri için, Cenab-ı Hak’ta yekün hasıl olan sevabı çeken-lerin hepsinin amel defterine aynı sevap bedelini yazdırıyor.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>