canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KABİR ZİYARETİ HAKKINDA - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

KABİR ZİYARETİ HAKKINDA

 

Hadisi şerif:

زُورُ الْقُبُورَ فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمُ الْآخِرَةَ

Manası: “Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü kabir ziyareti si-ze ahretinizi düşündürür ahiret tarafınıza düşüncenizi artırır.”[1] Kalbiniz yumuşar. Varacağınız yeri görünce demektir.

Yine hadisi şerifte:

إِذَا تَحَيَّرْتُمْ فِي الْاُمُورِ فَاسْتَع۪ينُوا مِنْ أَهْلِ الْقُبُورِ

Yani “Bir mühüm işinizde şaşıp hayrette kalırsanız kabir ehline gidiniz. Yardım isteyiniz.”[2] demektir.

Ve yine hısnu hasin şerhinde, Allah’u Teala Hazretlerine, enbiyai Zişan ve Resulu Kiram aleyhimüsselam hazretleri ile ve sıddıkın ve evliya ve ülema salihin ve şüheda rıdvanullahi teala aleyhim ecmain Hazretleri ile ve yine ameli salih sahibinin kâffesi ile tevessül ve takarrup olunur. buyuruluyor.[3]

Bu şöyledir ki, bir adamın başına bir mühim bela gelir. Her tarafta ümidi kesilir. Naçar kalır. Artık mahvolacağını anlar. İşte o zaman hüsnü zan olunan belli bir zatın mezarını ziyaret eder. Ve der ki, ey Allah’u Tealanın sevgili kulu, sana hüsnü zannım var ki, senin Allah’u Tealaya sözün geçer. Benim bu müşkülümün hallolması için Cenâb-ı Hak’ka yalvar. Allah beni başımdaki felaketten kurtarsın. Senin hürmetine beni af etsin der. Ve biraz sadaka verir. Hayır yapar. Mezara biraz mesafeli bir yerde Allah için iki rekat namaz kılar. Hasıl olan sevabını kabir sahibinin ruhuna bağışlar.

İktidarı imkanı olur ise bir de kurban keser. Kurbanı keserken kurbanın canı Allah rızası için kesilir. Hasıl olan sevabı da kabir sahibinin ruhuna bağışlanır. Çünkü bu millet müslümandır. Her kestiği hayvanı nerede olursa olsun Bismillahi Allahu ekber diye keser.

Ziyarette kurban kesmek küfür diyen kimseler iyi baksınlar. Allah’u Tealanın ismine kesilmeyen kurban nerede kesilse haramdır. Elhamdülillah bu millet İslam bunu bilir. Yani kesilen kurban nerede kesilir ise kesilsin Allah’tan başka o mezar halkının ismine başka ismi söyleyerek kesilir ise o zaman o kurban haram olur. Ancak kesilen kurbanlar Allah rızasına kesilir. Eti fukaralara sadaka verilir. Hasıl olan sevabıda o ziyaret ettiği hüsnü zan ettiği zatın ruhuna bağışlanır.

Kabir ziyaret edenin yedi ihlas okuması müstehabdır. Ölü azap ehliyse affolunur. Degilse okuyan af olunur.

 


[1] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.147/963.

[2] İbni Kemal hadisi erbain şerhi.

[3] Mizanu-n-Nüfus.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>