canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

SEFERDE NAMAZIN ŞEKLİ VE MÜDDETİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

SEFERDE NAMAZIN ŞEKLİ VE MÜDDETİ

 

Orta yürüyüşle, en az kısa günlerde üç günlük (yani 18 saatlik) bir yere git­mek için niyet edip köyünden, kasabasından, vilayetinden çıkan kimselere misafir (yolcu) denir. Bu on sekiz saat, karada deve ve yaya yürüyüşü ile; denizde, or­ta ve mutedil havada giden, bir yel-ken gemisi ile ölçülür. (Deveden maksat, ka­file devesinin düz yerde yürüyüşüdür.)

Yani bunlarla on sekiz saatlik veya daha ziyade olan bir yere gitmeye niyet ederek yola çıkanlara misafir denir. Bu kadar olan bir mesafeye trenle, tayyare ile bir saatte gidilecek olsa, yolcular yine misafir sayılır. Bu niyetle köyünden çı­kan bir adam, köyün sınırından çıktığı andan itibaren geri oraya gelinceye kadar misafirdir. Şehir halkına belediyenin hükmettiği sınırı geçince seferidir. Geri oraya gelinceye kadar.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>