canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Allah Korkusu - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

ALLAH KORKUSU

 

Yine Allah korkusu çok lazım. Allah (c.c.) korkusu kişiyi şevka yetiştirir ve şevk aşka yetiştirir. Aşk dahi, Allah’a yetiştirir. Şeyh Zunnun Mısri kuddise sırruhu’ye, sual ettiler ki, Allah’a ne ile eriştin? Cevap verdi ki, dedi kim Allah korkusu ile hasta oldum, şevk ile yandım, aşk ile öldüm, Allah ile dirildim. İşte bu mertebeye eriştim ki, insana korku gerek imiş. İnsan kendine korkuyu adet etmek gerek imiş.

Duhan suresi 51. Ayet-i Kerime’de buyuruluyor ki;

 

اِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي مَقَامٍ اَمِينٍۙ

 

Yani, Cenab-ı Hak buyuruyor ki, Benden korkanlar emniyet altındadırlar, eminlik içindedirler. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şeriflerinde bütün hayrın yekûn toplamı Allah (c.c.) korkusunun içindedir, buyuruyorlar. Allah korkusu kalpte ilim, hikmetler bitirir. Allah korkusu haya edebi artırır. Kalpte Allah korkusu olmaz ise, o kalpte cahillikler, hayasızlıklar, edepsizlikler biter. İman zaafa yönelir. Allah korkusu imanı kuvvetleştirir:

 

اِتَّـقُوا اللّٰهَ وَلَا تَكُنْ خٰٓائِنًا

 

İttekullahe Allah’tan korkmaktır. Allah korkusu kalbi nurlandırır. Allah korkusu gözü ağlatır, gözü yaşartır. Allah korkusu rızkı bollaştırır. Allah korkusu her darlıktan kurtarır. Allah korkusu kalbi kemale erdirir. Allah korkusu aşkı, muhabbeti artırır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>