canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORUÇ BÖLÜMÜ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ORUÇ BÖLÜMÜ

 

Oruç fecirden başlayarak güneşin batışına kadar yemekten içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi kesmek demektir.

Şu anlaşılmasın ki, oruç dediğimiz, sadece karnı ve ferci zapt eyleyip gözün, kulağın, dilin ve ellerin kendi emelleri ve hevesleri peşinde başıboş bırakılması demek değildir. Haşa ve kella.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri buyurmuşlar ki:

عَنْ أَب۪ي هُرَيْرَةَ قَالَ، قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: رُبَّ صٰٓائِمٍ لَيْسَ لَهُ مِنْ صِيَامِه۪ٓ إِلَّا الْجُوعُ وَالْعَطَشُ

“Nice oruç tutan vardır ki, oruçlarının kendilerine hiç bir fayda­sı yoktur. Sadece sabahtan akşama kadar boş yere aç ve susuz kal­mak zahmetini çekerler.”[1]

İşte bu bahsedilenler onlardır ki, gözlerini harama bakmaktan sakınmaz, dillerini malayani (boş söz) söylemekten ve kulaklarını ha-ram söz dinlemekten korumazlar. Zira haram sözü ve gıybeti din­le-mek, söyleyene ortak olmaktır.

Bir hadiste bildirilir ki:

خَمْسٌ يُفْطِرْنَ الصّٰائِمَ: اَلْكَذِبُ، وَالْغِيْبَةُ، وَالنَّم۪يمَةُ، وَالْيَم۪ينُ الْكَاذِبَةُ، وَالنَّظَرُ بِشَهْوَةٍ.

“Beş şey, oruçlunun orucunu fesada ve­rir:

1. Yalan söylemek.

2. Gıybet etmek.

3. Koğuculuk etmek.

4. Yalan yere «Vallahi» diyerek and içmek.

5. Şehvetle harama bakmak.”[2]

Hadis'in manasında bunun için kaza veya kefaret lazımdır gibi bir ifade yoksa da orucun sevabından mahrum kalır manası açıktır. Halbuki asıl maksat da orucun sevabıdır. Meğer ki, derhal o kimse tövbe eylesin. Böyle olursa tövbe edenler hakkında yine Hazret-i Re­sul Efendimizin müjdelerinin tahakkuk edeceği muhakkaktır. Haz­ret-i Resul Efendimiz buyururlar ki:

أَلتّٰائِبُ مِنَ الذَّنْبِ كَمَنْ لٰا ذَنْبَلَهُ

“Günahtan tövbe eden (yüz çeviren) günah işlememiş gibidir.”[3]

Aynı zamanda oruçlu olan kimse, oruçlu olmadığı akşamlarda yediği yemekten daha fazla yememelidir. Çünkü oruçtan maksat, sadece nefsi sakınmak, kuvvetini zayıf etmektir ki, nefis Hak'tan yana dönüp takva eteğine yapışsın. Eğer bir kimse, gündüz iki öğünde yiyeceğini gece bir öğünde yiyecek olursa nefsin hiç bir öğününü kesmiş olmaz. Vücut gündüz bağırsak boş durmaya gece de bağırsak dolu durmaya alışır. Burada ki gaye maksat yemeği az yemek iştah varken iştah bitmeden çekilip biraz mideyi boş bırakmak. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in mübarek hadisi şerifine göre kalpleri hiç bir şey öldürmez illaki çok aşırı yemek mideyi doldurmak kalpleri öldürür ileriyi geriyi düşünemez. Bol bol yatmak ister. Kalp körelir. Karnı doyduktan sonra yemek yemek haram oluyor. Bağırsağı dolduruyor. Karın şişiyor nefes almaya vermeye bile zorluk çeker bir hale gelir işte bu kadar yemek haram oluyor. Allah’ın sevmiş olduğu mü’mini kamillerin yemek yeme usulları bir hadisi şerife göre

اَلْمُؤْمِنُ يَأْكُلُ ف۪ي مِعَٓاءِ وَاحِدٌ وَالْكَافِرُ يَأْكُلُ ف۪ي سَبْعَةٍ أَمْعَٓاءِ

“Mü’min bir bağırsağına, kafir yedi bağırsağına yer.”[4]

İnsanda yedi dolam bağırsak vardır. Hakiki mü’min hakiki ehli takva bu bağırsağın bir tanesini yemekle doldururlar. Kafirler müşrik-ler bu bağırsağın yedisini birden doldururlar.

Mü’minler onlara her hallarında benzemezler. Kifayet miktarı bir bağırsak dolusu yerler. O yedi bağırsak dolduranlardan daha güçlü daha kuvvetli olurlar. Kalplerini çok yeyip de köreltip öldürmezler. Yi-ne hadisin mealinde:

“Aç olan bir kalbe hikmet yağar.”

İsa Peygamber aleyhisselam Cenab-ı Hak’ka bir münacatında Ya Rabbi sana kavuşmak istiyorum. Cemalini görmek istiyorum, deyince Cenâb-ı Hak Teala Hazretleri Ya İsa bana kavuşmak istersen aç ol, açlığı kendine adet kıl, cemalimi görmek istiyorsan tecrid ol. Benden başka kalbinde hiç kimse kalmasın.

Yahya aleyhisselam mel’un şeytana rast geldiğinde ya mel’un bu adem oğlanlarının peşinde dolanıp ayrılmazsın bu Adem oğlanlarının hangi vakit zamanlarında yaklaşır azdırırsın? Hangi zamanlarında fırsat bulur yakın olur azdırırsın? Deyince ya Yahya karınlarının tok olduğu zamanda yakın olur. Onları azdırırım deyince Yahya aleyhisse-lam Ya Rabbi sen şahit ol ölünceye kadar karnımı doyurmayacağım ecdadımız Adem babamızdan beri büyük düşmanlığı açığa çıkmış olan bu mel’un şeytanın bana yaklaşmasından Sana sığınırım. Buyurdular.

Şüpheli ve haram yiyenlerin kalbi ölür. Feyzi kesilir. Kalpleri kapanır. Onun cezasından kurtulmak için manevi bir sıkıntıya manevi bir hastalıklara veyahut bir iptilaya düşer. Helal lokma ile karnını kifayet miktarı doyuranların duaları kabuldur.

Hadiste bildirilmiştir ki: “Haram değil helal yemeğinden bile karnını yiye yiye çok doldurmak bu ise Allah'ın hoşlanmadığı hallardandır.”

Bu hadislere; göre çok yemenin Allah’ında hoşlanmadığı bir hal olunca, hakiki Allah dostları şüphelilerden çok sakıncalı olan ehli takva kimseler sofradaki helal yemeğinden az fazla yemeğe çok korkup sakınmışlar. Kifayet miktarı yeyip fazla yememeyi adet yapmışlar.

 


[1] Süneni İbni Mace Kitabu-s-Sıyam, Müsnedi Ahmed c.2.s.373/8833 (Mısır), Beyhaki Şuabu-l-İman c.3 s316/3643 (Beyrut).

[2] Deylemi El Firdevsü bi Me’sûru-l-Hıtab c.2. s.197/2979 (Beyrut).

[3] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.103/653.

[4] Ramuze-l-Ehadis c.1.s.230/4, Ebu Naym Hilyetü-l-Evliya c.6.s.347 (Beyrut), Münavi Feyzu-l-Kadir c.6. s.251 (Mısır), Abdu-l-Hakim et-Tirmizi Nevâdiru-l-Usûl fi Ehadisi-r-Resûl c.1. s.295(Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>