canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORUCUN ÇEŞİTLER - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

ORUCUN ÇEŞİTLER

 

Farz, Vacib, Nafile ve Mekruh.

Farz olan oruçlar: Ramazan ayının orucu ve Ramazan ayının orucunun kazası farzdır.

Ramazan orucu hicretten bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır.

Vacib olan oruçlar: Adak orucunu tutmak, bozulursa kaza etmek vacip olur.

Mesela: Şu işim olursa şu kadar gün oruç tutacağım diyen kim-senin oruç tutması vaciptir.

Nafile Oruçlar: Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu günlerinde, veya onuncu ve on birinci günü oruç tutmak sünnettir. Yani, Aşure günü olan on Muhar­remden bir gün evvel veya bir gün sonra, ilave ederek oruç tutmak, her ayın 13, 14 ve l5. gün­lerinde de oruç tutmak çok sevaptır.

Nafile oruçlarda orucun bozulması lazım gelmedikçe orucu tutması afzaldır. Bozması lazım gelen bir de kendiliğinden kusma ile bozulan oruçlar yemesi lazım gelir. Nafile oruçlar ya kaza ile veyahut-ta yenmesi icap ederse yenmesi icap eden vakitler öğlen vaktinden daha çok evvel vakitlerde nafile oruç kazayla bozulursa ve yenmesi icap ettiği yerde yenirse onun yerine tutulursa daha büyük mükafat kazanır. Daha iyi olur. Buyuruyorlar. Amma bu nafile oruçlar güneş zeval vakti öğlen namazının ilk vakti girdi bu zamanlarda nafile oruç yenmesi gerekir yer ise kazaylan kusma ile bozulursa gün zeval öğleni bulduğu için niyet hükmü kuvvetleştiğinden yediğinin yerine kaza tutması lazım gelir. Buyuruyorlar.

Nafile oruç tutan kimseye sevdiği bir dostu misafir olsa veya kendisi misafir olsa, yapılan ikram nedeni ile yemek yemesi lazım gelse, ses çıkartmadan, ben oruçluyum demeden yer, oruçlu oldu-ğunu bildirmez, ertesi gün, yediği orucun yerine bir oruç tutar ise, yediği güne bin oruç sevabı, ertesi gün kaza niyeti ile yerine tutuğu bir oruç iki bin oruç sevabı alacağına hadisi şerif sabittir. [1]

Mekruh olan oruçlar: Ramazan bayramının birinci günü ile Kurban bayramının dört gününde oruç tutmak, tahrimen mekruhtur.

Oruc şeriatta ehil olanın tan yeri ağarmadan niyet edip başlaya-rak güneş batıncaya kadar yiyip, içmek ve cinsi münasebetten kendi-sini tutmasıdır. Akşam iftarından imsak vaktine kadar yiyip içmek ve cinsi münasebette bulunmak caizdir.

Bir kimse dil ile niyet edilmeyi unutsa kalbindeki oruç tutma niyeti de geçerlidir. Ayrıca sahura kalkmakta bir niyettir. Sahura kalkmayanlar akşamdan da niyet edebilirler. Fakat zarureti olmayan-lar için sahura kalkmak faziletlidir.

 


[1] Tuhfetüşşahan Halebi Sağır kenarı-110.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>