canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Orucu Bozup Kefaret Gerektirmeyen Fiiller - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Orucu Bozup Kefaret Gerektirmeyen Fiiller

 

Oruçlu olan bir kimse hata ile orucunu bozsa (abdest alırken ve oruclu olduğu hatırında iken ağzına ve burnuna su verirken suyun içeriye kaçması gibi) veya zorla orucu bozdurulsa veya burnuna ilaç çekse kulağına yağ damlatsa, orucu bozulur kefaret gerektirmez.

Oruçlu olan kimse çakıl taşı veya demir yutsa orucu bozulur. Adeten gıda olan bir şey yenirse kefaret vacip olur. Adeten gıda olarak yenmeyen bir şey yenilirse oruç bozulur kefaret lazım olmaz. Hatta bir kimse pişmemiş arpa, kağıt, toprak yese kefaret lazım değildir. Sadece kaza eder. İsteyerek ağız dolusu kusar ise veya sabah olduğu halde gece zannederek sahur yemeğini yerse veya güneş batmadığı halde güneşin battığını zannederek yerse orucu bozulur kefaret gerekmez. Bu suretlerde orucun bozulup kazanın lazım gelmesi yanlışlık kendi tarafından olduğundan çünkü bunlardan sakınmak mümkündür. Kefaret gerekmemesi kasıt olmadığındandır. Yine bir kimse unutarak yedikten sonra orucunun bozulduğunu zannederek kasten yese veyahut uyurken boğazına su dökülse veya-hut bir kadın uyurken kendisine cinsi yakınlıkta bulunsa bu durumda kaza lazım gelir kefaret gerekmez.

İğne vurulması İmamı Azama’a göre orucu bozar. İki İmama göre bu durumda oruç bozulmaz. Doktor tarafından iğne vurulmasını şart koşuyor ise iki İmamın kavline göre bozulmaz. Amma takvaya göre çok mühim durum yok ise iğneyi iftardan sonraya bırakılması daha uygundur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>