canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Orucu Bozmayan Fiiller - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

Orucu Bozmayan Fiiller

 

1. Unutarak yiyip içmek,

2. Unutarak cinsel yakınlıkta bulunmak. Bu durumlarda oruclu olduğu hatırlanınca hemen geri çekilmek şartıyla oruc bozulmaz. Aksi halde bozulur.

3. Bakmak veya düşünmekle bel gelmek, Amma ehli takvaya karşı böyle oruçlu bir takva adam dikkatli olması lazımdır.   

4. Bir kimse oruçlu olduğu halde kendi helal hanımına el ile ya-pışmakta ve öpmesinde kendini bilmesi lazım. Meni gelemeyeceğine emin ise orucu bozulmaz. Meni gelme ihtimali korkusu var ise yapış-maması lazım.

5. Uykuda iken, uyurken ihtilam (hamamcı), cünüb olmak,

6. Cünüb olarak sabahlamak,

7. Ağza gelen balgamı yutmak,

8. Suya dalmakla kulağa su kaçmak,

9. Elde olmayarak ağza giren duman. Duman isteyerek içe çekilirse orucu bozar. Orucu bo­zan şeylerde geçti.

10. Boğaza toz kaçması. Bundan korunma imkansızdır. Ağzı ka-patsa burundan girer. Onun için kalbur işleri, kömür işlerindekiler, elde olm­ayarak bu tozları yutarlar ki orucu bozmaz.

11. Elde olmayarak boğaza sinek kaçmak,

12. Göze sürme çekmek veya ilaç damlatmak,

13. Vücudu yıkamak,

14. Diş aralarında sahur yemeğinden kalma nohut ta­nesinden küçük yemek kırıntısını yutmak,

15. Bıyık yağlamak,

16. Kendiliğinden gelip agızdan dışarı çıkmadan kendliğinden geri dönen kusuntu bozmaz. Fakat az olan kusuntuyu kendisi yutarsa bozulur.

17. Hacâmet (kan aldırmak) olmak,

18. Gıybet etmek, (orucun sevabını giderir. Hadisi şerifte açlığından başka kendine bir kârı kalmaz, buyuruluyor.) [1]

19. Bir kadının beyi çok titiz bir vaziyette çok itarzcı ise hanımı zaruri olarak yemeğin tuzuna çiğnemeden tadıp geri çıkarır. Öyle bir şey yoksa sakınması lazımdır.

20. Göz yaşı veya yüz teri ağıza girecek olsa, bakılır: Eğer bir ve iki damla gibi az bir şey ise, orucu bozmaz. Çünkü bundan kaçınmak mümkün değildir.

21. Bir kusuntu, kendiliğinden gelince bakılır: Eğer ağız dolusu olma­yıp içeriye dönerse, ittifakla orucu bozmaz. Fakat içeriye dön-dürülürse, İmam Muhammed'e göre orucu bozar.

22. Ehli takvaya göre kendi helal hanımını bakması el vurma-sında meni gelmemesinde emin ise bu hal her ne kadar orucu boz-maz ise de ehli takva ihtiyatlı olup, sakınması lazımdır. Çünkü meni gelme ihtimali vardır.

23. Kulağa giren su, orucu bozmadığı gibi, kulağa dökülen su da, tercih edilen görüşe göre orucu bozmaz. Yine de sakınıp dikkatli olmak lazım. Bunun gibi, üzerinde kulak kiri bulunan bir karıştırıcının kulağa birkaç defa sokulup çıkarılması ile de oruç bozulmaz.

24. İnsanın derisinden içeriye sızan şeyler orucu bozmaz. Bunun için vücuda sürülen bir yağ veya yıkanılıp içeriye soğukluğu geçen bir su, orucu bozmaz.Yine, göze dökülen bir ilaç orucu bozmaz, boğazda duyulsa bile. Göze sürülen bir sürme de böyledir, izi ve rengi tükü-rükte görülse de. Çünkü bunların böyle içeriye geçmesi derideki emişlerledir.

25. Yine insanın baş kısmından burnuna inen akıntıyı kasten içeri çekip yutması da orucu bozmaz.        

26. Ağza su verip çalkaladıktan sonra ağızda kalan yaşlığın tükrükle beraber yutulması orucu bozmaz.

Kısaca bu yukarıda sayılan şeyler orucu bozmaz. Oru­cu bozan şeyler ile, bozmayan şeyler birbirine karıştırılma­malıdır. Her ikisini de iyi anlamalıdır.

 


[1] Mevkufat.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>