canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORUCUN MEKRUHLARI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ORUCUN MEKRUHLARI

 

1. Her hangi bir şeyi tatmak,

Dikkat, bir kadının kocası huysuz olup da evde tatsızlık çıkarırsa, kadın bu korku ile pişirdiği yemeğin tadına bakması mekruh değildir. Ancak yemeğin suyu ve sâiresi yutulmamalıdır.

2. Lüzumsuz, gereksiz bir şeyi çiğnemek,

3. Tükrüğünü ağzında biriktirip yutmak,

4. Nefsinden emin olmayan bir oruçlunun zevcesini öpmesi ve okşaması mekruhtur.      

5. Zayıf düşeceğini bildiği halde kan aldırmak hacâmet olmak,

6. Zor ve meşakkatli işlerde bulunmak, bunlar bir oruçlu kimse için mekruh ve sevilmeyen, istenmeyen ve dinen hoş karşılanmayan hallerdir ki, oruç ibadetini giderme tehlikesi olan hallerdir. Bu durum-lar dikkat edilmezse oruç dahi bozulabilecek durumlardır. Bunlardan sakınmak lazımdır.

7. Ramazanda harareti azaltıp serinlenmek için ağza ve buruna su almak ve soğuk su ile yıkanmak, İmam Azam'a göre mekruhtur. İmamı Ebu Yusuf’a göre bunda kerahat yoktur. Zira bu suretle ibadete yardım edilmiş fitri olan ızdırap giderilmiş olur. Fetva bu vechiledir.

8. Oruclu bir kimsenin satın alacağı bal ve yağ gibi şeylerin iyi olup olmadığını anlamak, için yalnız ağzı ile onlardan tatmasında kerahet vardır. Bir görüşe göre, muhakkak satın alınması gerekiyorsa yahut aldanmaktan korkuluyorsa, boğaza kaçırmamak şartı ile tadına bakılmasında kerahet, yoktur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>