canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORUÇLUYA MEKRUH OLMAYAN ŞEYLER - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ORUÇLUYA MEKRUH OLMAYAN ŞEYLER

 

Misk veya gül gibi bir şey koklamak, gözüne sürme çekmek, misvak kullanmak, mazmaza, istinşakta bulunmak, abdest gusül veya bunların dışında, boğaza ve genize su kaçırmamak şartıyla ağzı su ile çalkalamak ve buruna su çekmek, serinlemek için ıslak bir şeye sarılıp serinlemek, ıs­lak elbise giymek. Oruclu bir kimsenin kan aldırması orucunu muhafaza edemeyecek halde zayıf düşmesinden korkulursa mekruhtur. Değilse mekruh olmaz. Fakat uygun olan bunu iftardan sonraya tehir etmektir.

Bunlar bilinerek, anlayarak yapılırsa oruclu bir müslü­mana mek-ruh olmayan işlerdir. Bütün mesele oruca zarar verebilecek hareket-leri bilip onlardan uzak durmak, zarar vermeyecek şeyleri de bilip dinimizin kolaylık olsun diye verdiği şeylerden yararlanıp oruclu iken fazla güçlük zorluk duymamaktır. Serinlemek için ağıza burna su alıp çalkalamak her ne kadar mekruh değilse de içeriye su kaçma tehlikesi olduğundan ehli takvaya karşı sakınması evladır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>