canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORUCUN MÜSTEHABLARI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

ORUCUN MÜSTEHABLARI

       

Sahura kalkmak, sahur yemeğini geç yemek, imsak vakti çıkma-yacak şekilde, akşam olunca acele iftar etmek, orucu akşam namazını kılmadan açmak,

Orucu Bozulan Kimse

Orucu bozulan bir kimse o gün iftar vaktine kadar bir şey yeme-mesi gerekir. Yenilmesi mekruhtur.

Güneş doğduğunda, tanyeri ağardıktan sonra hayız ve nifas halinden temizlenen kadınların da bir şey yememeleri gerekir. Yenil-mesi mekruhtur.

Oruçlara Ait Niyetler

Herhangi bir oruca kalb ile niyet yeterlidir. Oruc için sahura kalkılması da bir niyettir. Niyetin dil ile de yapılması mendubdur.

Kaza Edilmesi Gerekmeyen Oruclar

Bir kimse Ramazan boyunca baygın olsa kazası gerekmez.

Delirmiş olan bir adam, Ramazan içinde kendine gelip iyileşse, geçmiş günleri kaza eder. Fakat bir kimsenin delirmesi, Ramazanın başından sonuna kadar veya son günün zevalinden sonraya kadar devam etse, sonra­dan iyileşmekle kendisine kaza gerekmez. Çünkü bunda güçlük vardır. Sahih olan da, budur. Yine böyle delirmiş olan kimse, Ramazan gecelerinden birinde iyileşip de, sonra fecirden itibaren yine delirse, üzerine kaza gerekmez. Delirmiş olan kimsenin iyileşmesi, kendisindeki delirmenin tamamen ortadan kalkması ile olur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>