canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

FİDYE VE KAZA ORUCLARI - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

FİDYE VE KAZA ORUCLARI

 

Fidye, fakir bir kimseyi sabah ve akşam doyuracak olan bir günlük yiyecektir. Bu, bir fitre sadakasına eşittir.

1. Yolculuk veya hastalık sebebi ile Ramazan orucunu tuta-mamış olan kimse, bunun tamamını veya bir kısmını kaza edebilecek bir zaman bulmuş olduğu halde, bunları kaza etmeden ölürse, malı olduğu takdirde, kazaya kalan her gün için malının üçte birinden ödenmek üzere bir fidye ödenmesini vasiyet etmesi gerekir. Bu fidye fakirlere verilir. Bir özrü olmaksı­zın kasten Ramazan orucunu tutmayan kimse, öldüğü zaman malının üçte birinden fidye verilme-sini vasiyet etmelidir ki, bu vaciptir. Kaza edecek zaman bulamasa da hüküm aynıdır. Çünkü yapılması mümkün olan bir ibadeti terk etmiştir. Vasiyet etmediği takdirde, varislerin bu fidyeyi vermeleri üzerine vacip olmaz. İsterlerse kendi mallarından bir bağış olarak verebilirler. Varisler ve varis olmayanlar, ölü adına orucu tutmak suretiyle kaza edemezler. Böyle beden ile yapılan ibadetlerde, başka-sına vekalet edile­mez. Ancak kendileri için tuttukları orucların sevabını ölüye bağışla­yabilirler.

2. Tutulamayan oruçlardan dolayı fidye verilmesi, Ramazan oru-cu ile Ramazan ayından kazaya kalan oruçlara ve nezir oruçlarına mahsustur. Yemin ve adam öldürme kefaretleri için gereken oruçları tutmaktan aciz kalan kimsenin, daha hayatta iken fidye vermesi caiz değildir. Fakat bu, oruclar için vasiyet etmesi caizdir.

3. Orucu kazaya kalan kimse, bunu kaza etmeden ileriki, Rama-zana yetişince, gelen Ramazan orucunu, kaza orucundan önce tutar. Çünkü kaza için zaman geniştir ve elverişlidir. Hanefi mez­hebinde, kaza için belli bir vakit gösterilmemiştir. Buna dair ayet-i kerime kazayı herhangi bir vakitle sınırlandırmış değildir. Fazla geciktirilme-den kaza edilmesi evladır.

4. Çocuklar için oruç tutmak, namaz gibidir. Bunun için on ya-şında bulunan bir çocuğa oruç tutması emredilir. Tutmasa hafifçe dö-vülebilir. Çocuğu çok fazla sıkıştırıp yüze çıkartmamalıdır. İbadetin mükafatını Allah’ın vereceğini bu yönlerden söyleyip, hem Allah’ı sevdirmeli hem de ibadetin sevabını anlatarak alıştırmalıdır. Bununla beraber tutmazsa, kaza etmesi gerekmez. Bir de çocuğun oruca gücü yetmelidir. Oruçtan zarar görecek olan çocuğa: "Oruc tut" diye emredilmez.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>