canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ZEKAT KİMLERE VERİLİR KİMLERE VERİLMEZ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ZEKAT KİMLERE VERİLİR KİMLERE VERİLMEZ

 

Bir kimse zekatını babasına, anasına, oğluna, kızına, dedesine, ninesine, torunlarına, zevcesine veremez.

Zekat verilecek kimseler Müslüman fakirler, düşkünler, sıkıntılı borçlu olanlara, yolda sıkılmış olan paraya çok ihtiyaçlı olanlara yolcu-lara ihtiyaçları kadar verilir. Fakir, kardeşine, bacısına verebilir.

Zekatı vermek efsal olan yönleri. Evvela kız ve erkek kardeş, on-lardan sonra kız ve erkek kardeşlerinin evlatlarına, bunlardan sonra amcaları ve halalarına daha sonra amca ve halasının çocuklarına, sonra dayıları ve teyzelerine ve bunların çocuklarına, daha sonra düş-kün yakın akrabalarına ve fakir düşkün komşularına vermesi efsaldır. Fakat bu efsal olan isimleri geçen kardeş, bacı, amca, dayı, hala, komşu bunların içlerinde geçimi çok dar fakir düşenlere vermek efsal-dır. Yoksa maddiyeti yerinde, geçimi yerinde bir borcu sıkıntısı da yok bunlara verilmez.

Bunların yerine daha çevrelerde bildiğin duyduğun Müslüman çok düşkün fakirler Müslüman dul kadınlar yetim sahibi olan fakir düşkünler sorulur onlara verilir.

Zengin bir adam bir fakirde alacağı var parası var fakir düşkün verme iktidarı olmadığını da anladın. Fakirdeki olan paranı zekatına sayabilirsin. Bir Hadisi şerifin mealinde: Bütün ameller niyete bağlı ni-yet karşılığında bu adamda zekatını o fakirden alacak para fakirin ver-me iktidarı yok ise fakirdeki alacağı parayı zekatına sayabilir. İnşallah kabuldür.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>