canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İHTİKARIN MAHİYETİ VE HÜKÜMLERİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

İHTİKARIN MAHİYETİ VE HÜKÜMLERİ

 

İhtikarın lügat anlamı, azalsın ve kıymetlensin diye bir malı sakla­maktır. Din deyiminde ise: "İnsanların ve evcil hayvanların yiye-cek ve içecek­leri olan maddeleri ucuz yerlerden alıp kıymetleri yüksel-sin pahalansın diye ambar edip saklamaktır. Böyle yapan kimseye "Muhtekir" denir.

Bazıları pahalansın diye kırk gün saklayıp ambar ederse ihtikar yapmış olur. Demişlerdir.

İhtikarın kırk gün ile bağlanması, dünyaca yapılacak ceza bakı-mındandır. Yoksa bir gün bile ihtikara meydan veren kimse günahkar olup ahiret azabına hak kazanır.

Bir beldeye dışardan gelecek malları, şehirde serbest satılma-ması için şehir dışında karşılayarak satın almak da bir nevi ihtikardır.

İhtikar, tarifinden de anlaşıldığı gibi, İmam Azam'a göre yalnız yenecek ve içilecek maddelerde olur. Fakat İmam Muhammed'e göre, elbise­lik mallarda da ihtikar olur.

İhtikarın günah olduğuna dair pek çok hadisi şerif vardır. Pey-gamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki:

اَلْجَالِبُ مَرْزُوقٌ وَالْمُحْتَكِرُ مَلْعُونٌ

“Ticaret yapan kimse merzuktur. İhtikar eden kimse mel’undur.”[1]

Yine bir hadisi şerif:

مَنْ تَمَنَى الْغَلٰٓاءَ عَلٰٓى أُمَّت۪ي لَيْلَةً وَاحِدَةً أَحْبَطَ اللّٰهُ عَمَلَهُ أَرْبَع۪ينَ سَنَةً

“Her kim ümmetimin üzerine bir gece pahalılık olmasını arzu ederse Allah’u Teala onun kırk senelik ibadetini mahve-der.”[2]

 Yine bir hadisi Şerif:

إِنَّ الْمُحْتَكِرَ مَعَ قَتَلَةِ الْأَنْبِيٰٓاءِ

“İhtikar yapan kimse Peygamberleri öldürenler ile haş-rolunur.”[3]

Çünkü ihtikar yapılan mallarda herkesin hakkı vardır. İhtikar ya-pan kimse elinde bulunan malları satmamakla cemiyetin haklarını ip-tal etmiş onların hayatına kast etmiş onları zarara ve sıkıntıya sokmuş oluyor.[4]

 


[1] Mevkufat, Süneni Darimi c.2. s.324/2544 (Beyrut), Süneni Beyhakiyyu-l-Kübra c.6. s.30/ 10934 (Mekke), Süneni İbni Mace c.2.s.728/2513 (Beyrut).

[2] Mevkufat, Deylemi El-Firdevsü bi Me’sûru-l-Hıtab c.3.s.555/5744 (Beyrut), Hatib el-Bağ-dadi Tarihi Bağdadi c.4. s.59 (Beyrut)

[3] Mevkufat.

[4] Mevkufat.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>