canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İSMAİL ALEYHİSSELAMIN KURBAN EDİLMESİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

İSMAİL ALEYHİSSELAMIN KURBAN EDİLMESİ

 

İbrahim Halil aleyhisselam’ın oğlu İsmail aleyhisselamı kurban kesmesi:

İbrahim aleyhisselam demişti ki ya Rabbi bana bir erkek evladı verirsen en sevgilimi senin yoluna kurban ederim diye vaat etmişti. İsmail aleyhisselam meydana gelip yetişince Cenâb-ı Hak rüya ale-minde ya Halil vaadini unuttun, en sevdiğini bize kurban edecektin.

İbrahim Halil aleyhisselama Cenâb-ı Hak Teala Hazretleri mane-vi yönden verdiği gibi maddi yönden de çok vermişti. Maddiyatı da çok aktarmıştı, o kadar zengin olmuştu ki yüz deveyi Allah yoluna kurban etti, tekrar rüya da ya Halil niçin sevgilini bizim için kurban etmiyorsun? Vaadinde durmuyorsun? Dendi.

Ertesi gün yüz tane has at kesti, rüya aleminde ya Halil niçin sevgilini kurban etmiyorsun? Yüz tane seçme koç kesti olmadı neti-cede ya İbrahim koç, kurban, deve, at kesmeyi bırak sen sevgilim de-medin mi? İsmail’den başka sevgilin var mı? Maddiyatta sevgilini ke-seceksin at, deveyle olmaz deyince aynen vaat yerine gelmesi için İsmail aleyhisselamı şimdiki Mina dağında hacıların kurban kestiği yere götürdü. Orda kesmeye karar verince İsmail aleyhisselam dedi ki baba beni Hak yolunda keseceksin, belki can acısıyla sana elimi karşı veririm, ve yahut da ayaklarımdan deprenmeler olabilir, elimi ve ayağımı bağla, Allah’a ve sana karşı emirde asi olmayayım diye elinide ayaklarını da bağlattı o şekilde keskin bıçak ile Rabbisine yapı-lan vaade tamamen var gücüyle bıçağı çaldı.

Bıçak kesmedi üç sefer böyle hızla bıçağı çaldı bıçak kesmedi, yanındaki taşa vurdu ey bıçak sen bu vazifeyi yapmadın diye taşı iki-ye böldü, bu sırada Cebrail aleyhisselamın sedası kulağına geldi ki bir gür ses ile gök yüzünden geliyor,

اَللّٰهُ أَكْبَرْ اَللّٰهُ أَكْبَرْ

Allah’u ekber, Allah’u ekber, Allah’u ekber, Allah’u ekber koçun boynundan tutmuş tekbirle geliyor, Allah’u ekber, Allah’u ek-ber, İbrahim aleyhisselam bakınca:

لٰٓاإِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرْ

La ilahe illalahu vallahul ekber dedi. “O Allah büyüktür ondan başka Allah yoktur”,

اَللّٰهُ أَكْبَرْ وَلِلّٰهِ الْحَمْدُ

İsmail aleyhisselam da Allah’u ekber velillahil hamd ”dedi “O Allah büyüktür, hayatımı canımı kurban vermeye o Allah layıktır. O Allah’ıma feda olsun hayatım canım.[1] Hamdın manası feda ediyor.

Tekbir ondan geldi şimdi kurban keserken sair kurbanları

 بِسْمِ اللّٰهِ وَاللّٰهُ أَكْبَرْ “bismillahu Allah’u ekber” diyerekten kesiliyor.

Kurban bayramı ondan dolayı bize vacip olduğundan Kurban bayramının kurbanını keserken üç defa tekbir getiriyoruz böyle kur-ban bayramının kurbanını keserken, kurbanını kestiren adam kurba-nının başında durması veyahutta vekil etmesi lazım. Kurban kesen adam bir kimseyi vekil yapmışsa o vekil kurbanın başında durması lazım.

Mesela bir kadın kurban kestiriyor bunu bir yakınına benim için kes diyor. O adam tekbir getirmesi lazım diyor, ayakta üç sefer tekbir getirir. “Allah’u ekber Allah’u ekber la ilahe illalahu vallah’u ekber Allah’u ekber velillahil hamd” Sonra Bismillahi Allah’u ekber der ilk bıçakta iki yan damarları ve gırtlak kesilir. Bu arada hayvanın kanı hızla fışkırıp akması beklenir.

Hızla fışkırma kanı bitince kan kendi haliyle yavaş akmaya başla-yınca o zaman iliğe bıçak öyle vurulur. Kanın hızla akması sırasında iliğe bıçak vurmak mekruh demişler. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, kurbandan birinci kanın damlamasında kurban sahibinin bütün günahları affı mağfiret olur.

Kurban bayramının kurbanının dışındaki kesilen sair kurbanlar kesilme usulü hayvana zahmet vermeden yatırılır. Tekbir getirilmeden Bismillahi vallah’u ekber der birinci bıçağı çalar iki yan damarı ile gırt-lak kesilir. Kanın hızla fışkırması kesilinceye kadar bekler. Kanın fışkır-ması hızı bitince iliği öyle keser. Kurban bayramının dışındaki kurban-lara tekbir getirmeye hacet yoktur. Tekbir ancak Kurban Bayramının kurbanına mahsustur.

İşte ikinci İbrahim Halil peygamber aleyhisselamın Cenab-ı Hak’ka hem vaadinde ifa hem de Allah’a tevekkül ve teslimiyetinde Cenab-ı Hak Teala Hazretleri ya Halil senin vaadin hıtam buldu. Vazi-feyi yaptın dedi. İbrahim Halil aleyhisselam ya Rabbi vazifem sevgili oğlumun kafasını kesmekti deyince. Cenâb-ı Hak sen kesmek niyeti ile kafasına bıçağı çalmadın mı ya Halil? Niyetin Bana malum değil mi? Gözünü yumup ta hızla kesmek niyetiyle çaldın mı çalmadın mı? Çaldım ya Rabbi tamam yerini buldu kabul ettim.

 


[1] Mir’atü-l-Harameyn.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>