canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HACCIN VACİBLERİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

HACCIN VACİBLERİ

 

1. İhrama mikad denilen yerden girmek (Mikad denilen ihrama girme yerini ihramsız olarak geçmemek)

2. İhramda yasak olan şeylerden uzak durmak. Mesela dikişli elbise giymek gibi.

3. Arafat'ta durmayı (vakfeyi) güneş batıncaya kadar uzatmak

4. Kurban Bayramının birinci günü tan yeri ağardıktan sonra ve güneş doğmadan önce Müzdelife'de vakfe yapmak (durmak) eğer zayıf olan veya hasta olan kimseler veyahut sıkışmaktan korkan kadın Müzdelife’de durmayı terk etse üzerlerine bir şey lazım gelmez. Amma özürsüz terk eden kimseye kurban lazım olur.

Arafattan inip Müzdelifeye gelince Peygamber Efendimiz sallalla-hu aleyhi ve sellem Meş’ar-ı Haram denilen yerde zikrullah yapmadan geçmemiş. Cenâb-ı Hak Ayeti Kerimede:

فَاذْكُرُوا اللّٰهَ عِندَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ

Meali: “Meş’ar-ı Haram yanında Allah’ı zikredin.”[1] Meş’-ar-ı Haram denilen yer Kuzah tepesi denilen tepedir.

5. Dört devresi (şavtı) farz olan ziyaret tavafının üç şavt (devre) daha ilave ederek yediye çıkarmak.

6. Ziyaret tavafını kurban kesme günlerinde yapmak,

7. Dışardan gelen hacılar (veda) tavafı yapmaları.

8. Tavaf ederken hadesten tahir ve avret yerleri örtülü olmak

9. Tavafa daima Hacer-i Esved tarafından başlayıp Ka'beyi sola alarak yapmak. Özürsüz olanların bu tavafı yürüyerek yapması.

10. Her tavaftan sonra iki rek'at namaz kılmak.

11. Tavafı hatim denilen yerin arkasından yapmak. Hatim deni-len Kabe’yi muazzamanın yanında yarım dairelik bir yer yarım duvar çevrilmiştir. Bu duvara hatim denilir. İşte haremi şerif içinde bu duva-rın arka tarafında tavaf edilir.)

12. Hac ve umre için Safa ile Merve arasında yedi ke­re sa'yet-mek. Say'i Safa tepeciğinden başlamak. Özürsüz olanların bu Say'i yürüyerek yapması.

13. Mina' da cemreleri (küçük taşları) atmak. Mekke-i Mükerre-meye iki saatlik bir mesafade bulunan Mina sahasında bir birine birer ok atımı kadar uzak üç mevzide üç taş yığını vardır ki bunlara cemrei ulâ, cemrei vustâ, cemrei akabe denir. Kurban bayramının birinci günü büyük şeytana Bismillahi Allah’u ekber denilerek yedi taş atılır. Bu yedi taş teker teker atılacak hep birden atılsa kifayet etmez bir taş yerine geçer. İkinci gün üçüne birden teker teker yedişer defa atılır. Üçüncü gün yedişer defa teker teker atılır.

Bundan sonra isterse Mekkeye gider. Yalnız bayramın dördüncü gününün fecri doğmadan önce gitmelidir. Şayet dördüncü günün fecri doğacak olursa o günde taş atmadan gidemez. Zira taş atma vakti girmekle taş atılması vacib olmuştur. Dördüncü günde taşların zeval-den önce atılması caizdir.[2]

14. Mina’da taşları attıktan sonra Kurban kesmek ve daha sonra Mekke’i Mükerremenin hareminde ve Kurban bayramının ilk üç gü-nün­den birinde saçları tıraş olmak veya saçları kısaltmak, kadınlar saçlarının biraz ucundan kesiverirler.

Kurban kesmek hac ile umreyi cem etmiş olanlara vaciptir.

Haccın vaciblerinden biri terkedilirse bir kurban kes­mek gerekir. Ve fakirlere dağıtılır. Terk edilen bir vacip yeniden yapılınca ceza sakit olur. Abdestsiz yapılan bir tavafı yeniden yapmak gibi.

 


[1] Bakara Suresi, 2/198.

[2] Mevkufat c.1. s.418.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>