canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ORGAN NAKLİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

ORGAN NAKLİ

 

Organ konusu İslam’da ehli takva olanlar bu işe girişmezler or-ganını vermezler. Başkasının organını da almazlar. Ehli takva olanlar bunu yapmazlar. Çünkü şüpheli bir konu oluyor. Bir ölen bir Müslü-man kimsenin organlarını alıp başka bir kimseye nakil ediliyor. Bunun her tarafını hesap edip ehli takvaya göre düşünülmesi lazım. Organı ölüden alıp diri adama nakledildi. Bu hayattaki yaşayan bir adama zahir görüşe göre fayda yardım oldu, derler. Ölüden diriye organ na-kil olunan kimse bu organ ile birlikte irade bu adamın eline verilmekte acaba kendisi azalarını ve bu kendine verilen organları acaba Allah’ın razı olduğu ibadetlere mi kullanacak yoksa nefsinin şeytanın emrettiği gayri meşru yerlere mi harç edecek?

Bu yönler keskin garantili olmadığından ehli takva olanlar şüpheli olduğundan münasip görmemişler. Çünkü ölüden diriye nakil olunan organlar acaba ne yola nereye kullanılır. Kötü yöne günah yö-nüne Allah’ın razı olmadığı yerlere kullanılır ise işin neticesini bu konuları ehli takva çok derinden düşünerek bunun içine girmemişler. Çünkü organ nakli bir misal daha şöyle ki bir taksinin motoru yandı. Taksinin artık çalışmaz bir hala geldi. Bu taksideki olan başka bir taksiye çalışmasına münasip olan parçalarını sökülüp başka bir çalı-şan taksiye nakil olup yerleştirildi. Bu taksiye zahirde bir menfaat yar-dımı oldu. Amma bu taksiyi çalıştıran ve taksinin direksiyonunu eline alıp taksiyi istediği yönlere çalıştırabilmesi yetki eline verilmiştir.

Artık bu taksinin direksiyonu eline geçen şoför taksiye biner. İs-tediği yöne istediği yerlere kullanabilir. Fuhşiyet yuvalarına gitmeye kullanabilir. Umum hanelere gitmeye taksi azalar yönelip yardım ederler. Buna benzeyen Allah’ın haram ettiği yönlere binip gidip gel-melerine bu nakil olunan parçalar hep beraber yardımcı olmaz mı ehli takva bunları düşünüp göz önüne alarak bu işler şüpheli olduğundan ehli takva şüpheli olan işlere girişmemişler yapmamışlar. Bir de ehli takva sahibi olmayanlar var. Onlar yemede içmede ellerinde dillerinde gözleri ile harama bakmada ve elleri ile haramlara yapışmakta ve buna benzeyen şüpheli olan hiçbir işlerden sakınmazlar. Bizim sözü-müz ehli takva ki haramdan başka şüpheliler var acaba haram mı değil mi. Allah bu işten razı mı değil mi böyle olan şüphelileri bırakıp terk etmişler. Şüphelileri terk ettikleri için imanları yakınları kuvvet bulmuş bunlara ehli takva denilmiş.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>