canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Peygamberimizin Hayatı - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

PEYGAMBERİMİZİN HAYATI

 

Peygamber Efendimizin doğuşu, miladi 20 Nisan 571 Pazartesi gecesi Mekke’de doğdu. Vefatı 63 yaşında 8 Haziran 632’de vefat eyledi. Peygamber aleyhissalatü vesselam ilk dini tebliği zamanında kafirler çok eziyet ederlerdi. Fakat Cenab-ı Hak sabır ayeti indirdi: (Ahkaf suresi ayet-35)

 

فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ اُولُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ

 

(Mearic suresi ayet-5)

 

فَاصْبِرْ صَبْرًا جَمِيلًا

 

Peygamber Efendimiz Medine-i Münevvere’ye gelmeyince, müslümanlar çoğalmadılar. Medine’ye gelince İslam çoğalıp, zahir-de de güç dengini bulunca, Cenab-ı Hak Teala, ol vakit bu ayeti gönderdi: (Tevbe Suresi ayet-5/Maide Suresi ayet-35)

 

فَاقْتُلُوا الْمُشْرِك۪ينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ

 

وَجَاهِدُوا فِي سَبِيلِهِ

 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme sabır ayeti geldikçe yarenlerine, sabır edin, diye buyururdu ve dahi sabırlarını sorardı. Kafirler incittikçe teselli ederdi. Peygamber sallallahu Teala aleyhi ve sellem Medine’ye gelince, Hak celle ve ala bu ayeti gönderdi: (Tevbe suresi ayet-5)

 

فَاِذَا انْسَلَخَ الْاَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ

 

Bu ayet geldi, tahammül ve sabır ayetleri mensuh oldu. O zaman Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem gaza için asker göndermeye başladı. Ayette kafirlerin kervanlarını vurun, onları vurup mallarını müslümanlara kısmet eder, idi. Bundaki hikmet karşıda düşman güclü ise, siz de onlara karşı güç kuvvet bulun-caya kadar, düşmanı oyalayın. Taa ki, gücünüz kuvvet buluncaya kadar. Bu güç kuvvet buluncaya kadar sabır edemeyip ölenler de, Hamza pehlivan derecesini alır, inşaallahu Teala.

İşte dünya karanlıklara ve zulmetlere düştüğü zamanlarda insanlar, kendi elleriyle putlar yapıp, tanrı deyip, putlara taptıkları bir zamanda kız evlatları dokuz on yaşlarına kadar deve, koyun güttürüp, dokuz on yaşlarına gelince, ellerinden tutup yabana götürüp, diri diri kumlar eşilip, kumlara gömüldüğü zamanlarda; vahşiyet, zina, kumar, içkiler, katiller, putlar çoğaldığı zamanlarda burada Hazret-i Ömer radıyallahu anh’in bir rivayeti: Bizler öyle cehalet zamanımızda birleşip un, süt, yağ, şeker birbirine karıştırıp, bir büyük put yaptık. Çok zaman tanrı deyip, secde edip, taptık.

İkinci bir işimiz, kız evladı bize ar olurdu. O kızı dokuz on yaşına kadar koyun, deve güttürür, sonra da o kızı diri diri çukur eşer gömerdik. Bu yaptığımız iki işin biri aklıma gelince gülüyorum. Birisi de aklıma gelince ağlıyorum. Güldüğüm, bir sene kıtlık oldu. Zahire bulunmadı. O yaptığımız putu çok zaman tanrı diye taptığımız putu çekiçlerle kırıp yedik. Bu aklıma gelince gülüyorum. Ağladığım da, benim bir kızım oldu. Dokuz on yaşına gelince, elinden tutup götürdüm. Yabanda kendini oturtup, ben çukur eşiyorum. Kendini gömmeye. Kendi de benim yüzlerime bulaşan çamur, toprakları eliyle siliyordu. Öyle ederek toprağa iyice gömdüm. İşte o kızın o hali aklıma geldiği zamanda ağlıyorum.

İşte böyle bir zamanda Cenab-ı Hak bütün insanlara lütuf, ihsan ve rahmet olarak insanlara hakkı, batılı bildirmek için gönderilmiştir. Enbiya suresi 107. Ayet’te buyuruluyor ki:

 

وَمَآ اَرْسَلْنَاكَ اِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ

 

Yani, ey Habibim, Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik ve alemleri irşad etmekle ve alemlere rahmet olmak için gönderdik. Zira senden sonra bir nebi ve şeriatından sonra bir şeriat olmayacağı cihetle, dünyanın ahirine kadar alemlere rahmet olarak Seni resul gönderdik, buyuruyor.

Cebrail aleyhisselam, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem hazretlerine yirmi dört bin kere nazil olmuştur. Adem aleyhisse-lama on iki kere inmiştir. İdris aleyhisselama dört kere inmiş idi. Nuh aleyhisselama elli kere inmiş idi. İbrahim aleyhisselama kırk iki kere inmiş idi. Musa aleyhisselama dört yüz kere inmiş idi. İsa aleyhisselama on kere inmiş idi.

Cebrail aleyhisselam, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem hazretlerine evvela geldikte bigayet hub, güzel suret ve hub rayiha ile geldi, ya Muhammed, Rabbin sana selam ile buyurdu ki, Sen Benim cin ve inse Resulümsün. İmdi anları kelime-i tevhide davet eyle, diye emir buyuruldu.

Evvela imana gelen akıl, baliğ olan kimselerden evvela Hazret-i Ebu Bekr es sıddık’dır. Sabilerden Hazreti Ali’dir. Hatunlardan Hazreti Hatice’dir. Azad olmuş kullardan Zeyd’dir ve azad olmayan kullardan Hazreti Bilal Habeşi’dir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>