canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Cenazeleri Teşyi Etmek (Uğurlamak) - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

Cenazeleri Teşyi Etmek (Uğurlamak)

 

Bu da önemli ve sevabı çok olan bir kardeşlik görevidir. Müslü-manlar, ölen din kardeşlerinin cenazele­rini mezarlarına kadar üzgün ve düşünceli olarak götürürler, rahmet topra­ğına bırakırlar, hakların-da rahmet isteyerek duada bulunurlar. Bir hadis-i şerifde buyurul-muştur:

 عَنْ أَبِى هُرَيْرَة رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ شَهِدَ الْجَنَازَةَ حَتّٰى يُصَلّ۪ى عَلَيْهَا فَلَهُ ق۪يرَاطٌ، وَمَنْ شَهِدَهَا حَتّٰى تُدْفَنَ فَلَهُ ق۪يرَاطَانِ، وَالْق۪يرَاطُ مِثْلُ أُحُدٍ أخرجه الخمسة، وهذا لفظ البخارى.

Ebû Hüreyre rad‎yallâhu anh anlat‎yor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim üzerine namaz kıncaya kadar cenazede hazır bulunursa kendisi için bir kîrat sevab vardır. Kim de cenaze gömülünceye kadar hazır bulunursa iki kırat-lık sevab vardr. Bir kîratın miktarı Uhud dağı kadardır."[1]

Müslümanların Mezarlıklarını Ziyaret Etmek

Müslümanlar kendi aralarında, ahirete göçmüş olanların, özel-likle yüksek alimlerin ve salih kimselerin, mezarlarını zaman zaman ziyaret ederler, onları rahmetle anar­lar. Bu da bir vefakarlıktır, değer bilmedir. Bir hadis-i şerifte beyan olunduğu üzere, mezarları ziyaret etmek ölümü hatırlatır, uyanmaya sebep olur. Onun için kabirleri saygı ve ibretle ziyaret etmeli, insanlığın acıklı sonucunu düşü­nerek gaflet içinde yaşamaktan kaçınmalıdır.

 


[1] Kütübi Site Muhtasarı Tercümesi c.9. s.369, Buhârî, Cenâiz 59; Müslim, Cenâiz 57, (946); Ebû Dâvud, Cenâiz 45, (3168); Nesâî, Cenâiz 54, 59, (4, 54-55, 76, 77); Tirmizî, Cenâiz 49, (1040); İbnu Mâce, Cenâiz 34, (1539).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>