canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

TESBİH NAMAZININ FAZİLETİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

TESBİH NAMAZININ FAZİLETİ

 

أَلٰا أَعْط۪يكَ أَلٰا أَمْنَحُكَ أَلٰا أَحْبُوكَ بِشَيْءٍ إِذَآ أَنْتَ فَعَلْتَهُ غَفَرَ اللّٰهُ لَكَ ذَنْبَكَ أَوَّلَهُ وَآخِرَهُ قَد۪يمَهُ وَحَد۪يثَهُ خَطَأَهُ وَعَمْدَهُ سِرَّهُ وَعَلٰانِيَتَهُ، تُصَلّ۪ى أَرْبَعَ رَكْعَاتً تَقْرَأُ ف۪ى كُلِّ رَكْعَةٍ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ وَسُورَةً فَإِذًا فَرَغْتَ مِنَ الْقِرٰٓاءَةِ ف۪ى أَوَّلِ رَكْعَةٍ وَأَنْتَ قٰٓائِمٌ تَقُولُ سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرْ خَمْسَ عَشَرَةَ مَرَّةً ثُمَّ تَرْكَعُ فَتَقُولُهَا وَأَنْتَ رَاكِعٌ عَشْرَ مَرَّاتٍ ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ الرُّكُوعِ فَتَقُولُهَا قٰٓائِمًا عَشْرًا ثُمَّ تَسْجُدُ فَتَقُولُهَا عَشْرًا ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ السُّجُودِ فَتَقُولُهَا جَالِسًا عَشْرًا ثُمَّ تَسْجُدُ فَتَقُولُهَا وَأَنْتَ سَاجِدُ عَشْرًا ثُمَّ تَرْفَعُ مِنَ السُّجُودِ فَتَقُولُهَا عَشْرًا فَذٰلِكَ خَمْسٌ وَسَبْعُونَ ف۪ى كُلِّ رَكْعَةٍ تَفْعَلُ ذٰلِكَ ف۪ى أَرْبَعَ رَكْعَاتٍ إِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تُصَلِّيَهَا ف۪ى كُلِّ يَوْمٍ مَرَّةً فَافْعَلْ فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى كُلِّ جُمِعَةٍ مَرَّةً فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى كُلِّ شَهْرٍ مَرَّةً فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَف۪ى السَّنَةِ مَرَّةً

Hazret-i Abbas radiyallahu anh’dan naklen haberinde, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin, bil ki, seni ihya edeyim, o hasleti senin için söylüyeyim ki, sen onları işlediğin vakit, Allahu Teala Hazretleri senin günahının evvel ve ahirini, sağir ve kebirini, gizli ve aşikarını af ve mağfiret eder. şu tertip üzeredir ki, her rekatta elhamdan sonra bir sure okursun. Sonra on beş kere:

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ

Dersin. Sonra rükua varıp, rükuda iken, yine on kere:

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ

Dersin. Sonra başını rükudan kaldırıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Sonra secdeye varıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Sonra başını kaldırıp, yine on kere tesbihi dersin. Yine secdeye varıp, on kere aynı tesbihi dersin. Sonra başını kaldırıp, yine on kere aynı tesbihi dersin. Bir rekattaki tesbihin toplamı 75 eder.

Sonra ayağa kalkar aynı tertib üzere, Bu dört rekatın her birisinde bu şekilde kılarsın. Bu şekilde dört rekatta söylenen tesbihin toplamı üç yüz eder.

Bu namazı eğer her gün kılmaya kadir olursan, her gün kılarsın. Kadir olmaz isen, her Cuma günü kılarsın, buna da kadir değilsen, ayda bir kere kılarsın. Ona da kadir olmazsan, senede bir kere kılarsın. Ona da kadir olmazsan, ömründe bir kere kılarsın, diye buyurduğunu haber vermiştir.

Bu tesbih namazının kılınış şekli hakkında değişik rivayetler var isede Pirimiz Şeyh Abdulkadir Geylani (k.s.) Efendimiz Gunyetü't-Tâlibin kitabında ve İmâmı Gazali Haretleri İhyâi Ulumi'd-din kitabında böyle rivayet etmiştir. Bizde o tarife göre yazıyoruz bu namazı kılanların namazlarını huzuru kalb ile kılmalarını ve kıldıkları umum namazlarını Cenâb-ı Hak indinde makbul kabul olanlarınki ile beraber makbul kabul eylesin Habibinin hürmetine vesselam.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>