canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

YUŞA ALEYHİSSELAM - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

YUŞA ALEYHİSSELAM

 

Gunyetut Talibin kitabından rivayet, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Eshablar ile otururken, benî İsrail’den konuşmaya başladı. Kendinden önce geçen, beni İsrail kavminden dört kişiyi medh etti. İkisi, seksen sene göz açıp yumuncaya kadar Allah’a isyanda bulunmadılar, ibadetten ayrılmadılar. İkisi de, gece gündüz harp aletlerini üzerlerinden indirmeyip, cihad yaptılar. Yüşa aleyhis-selam harp yapanların içinde idi.

Tarihi Taberi kitabında, Yuşa aleyhisselam’ın bu şark Rus hudutlarında Semarkantta buralarda çok harpler ettiğini söylüyor. En sonunda Şam diyarında defn olundu diyor.

Antep Şam’a bağlı, Halep Şam’ın, Elbistan’dan Nur dağının çevreleri, Hatay’dan beri buralar Şam toprağı, Antep Şam toprağı Yüşa aleyhisselam’ın türbesinin Antep’te olduğu tastiktir. Ziyaretine giden inançlı olursa ruhaniyeti ceryan gibi çekiyor. Allah’a şükür.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem o dört kişiyi medh ve sena edince, sahabeler dediler ki: Ya Resulallah, senin üm-metinden, bu dört kişinin derecesine kavuşmak mümkünü zordur. Çünkü senin ümmetinde yetmiş yaşa ulaşanlar zaten az oluyor, dediler. O dereceye ulaşılmayacağına mütesir oldular. Derhal Cebrail aleyhisselam ayeti kerime ile indi. Ayeti kerime inne enzenlahü suresinde, manası.

Ya Habibim, Rabbın Sana ve Senin ümmetine, leyleyi Kadir gecesini ihsan etti. Ramazanda leyleyi kadir gecesini, Allah rızası için abdest ile, namaz ile, huzuru kalb ile, zikrullah ile, Ümmeti Muham-med’e dualar ile, tezarru, niyazlar ile o gece uyumadan ihya edilir ise, bin aydan hayırlı olduğunu, Cenâb-ı Hak haber verdi. Bin ayda seksen üç sene dört ay eder.

Burada kısadan, nasipte var ise zaten olur, nasipte yok ise, senin namazınla duanla bir şeyler fayda vermez diyenler. Siz Allah’ın lütuf kapısını, rahmet kapısını, şefkat kapısını, affı mağfiret kapısını, ihsanı ilahiye kapılarını, Ümmeti Muhammed’e kapatmak mı istiyor-sunuz? Cenâb-ı Hak Teala ve Tekaddes Hazretleri bir şeyi yapmak ister ise, hiçbir kimse mani olamaz, karışamaz, bu gecede bu kadar sevap mı olur diyenler.

Allah’ın rahmetine, vergisine, ihsanına, dil uzatmayın, bir kul, hakkıyla, halis niyet ile, huzuru kalp ile çalışır, ibadete zikrullaha devam eder ise, Allah’u Teala Hazretlerinin rızasına uygun ve onun hoşuna gider, memnun olur ise, o kimseyi de sever ise, kul da Allah’ı sever Allah’ın seveceği kalbe, niyete ibadete, itaate, istikamete, yapışır ise Allah sevdiği kulundan neyi esirger. Veremeyeceği hiçbir şey var mıdır? Nasibinde olmayanı vermesi var. Gücenip gazabına layık olanlarında nasiblerinde olanı alması vardır. Sevdiği kula ihsan ederse ettiği ihsanların sınırı hudutu olmaz kimse de onun yaptığı işinden mesul tutamaz, ve soramaz. O her şeye kadir, muktedir, alır, verir, layıkına göre gerekeni verir, alır. Hiç kimse O’nu, yaptığı işten dolayı mesul tutamaz. Allah cümlemize Muin olsun. Amin ya Muin.

Kenzü-l-İrfan kitabında, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bir hadisi şerifinde, Cenâb-ı Hak Teala ve Tekaddes Hazretlerine sevilen, bir mümini kamilin, kalbindeki taşıdığı, Allah’ın hoşuna gelen, iyi niyeti, yapacağı hayır işlerden kendisine daha hayırlı olduğunu buyuruyor. İşte o kimseler, kalbte, Allah’ın hoşlandığı, güzel niyet karşılığında da sevap mükafat alıyorlar. Bakınız hadisi şerife karşı kalbten kötülükleri atıp Allah’ın hoşuna gelen güzel niyetleri kalbinde taşıdığı için o iyi niyetler karşılığında yine sevap mükafat alıyor. Allah’ım bizlere çok kuvvetli iman itikat nasip edip, Muinimiz olsun. Amin.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>