canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ŞEVVAL AYINDA KILINACAK NAMAZ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

ŞEVVAL AYINDA KILINACAK NAMAZ

 

Gerek gece, gerekse gündüzünde her rekatta 1 Fatiha, 15 İhlas-ı Şerif okuyarak, 8 rekat namaz kılsa, namazdan sonra 70 kere

سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰٓااِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ اَكْبَرْ وَلٰاحَوْلَ وَلٰا قُوَّةَ اِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظ۪يمْ

“Subhanallahi velhamdulillahi azime” kadar okusa, 70 kere salavat-ı şerife getirse, bir olan Allah’a kasem ederim ki, Allahu Teala Hazretleri, o kimsenin kalbine ilm-i hikmet pınarları akıtır, ve onun lisanına hikmetleri söylettirir. Ve o kimseyi mağfiret etmeyince, başını ahir secdeden kaldırmaz.

Vefat ederse ve şehiden vefat eder. Borcu var ise, ödenir. Hace-ti var ise, hacetini ona ihsan eder, okuduğu harf ve ayet negabesinde ona cennette mağfirete, yani cennette bir takım bostan ve muhtelif ağaçlar ihsan eder. Yine bir kimse, 2 rekat namaz kılsa, ilk rekatta Fatiha’dan sonra sure-i Mü’minûn baştan başlanıp, yani

قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ Gad Eflahal Mu’minun’dan,

وَعَلَيْهَا وَعَلٰى الْفُلْكِ تُحْمَلُونَ ve alel Fülki tuhmelune kadar 2. rekatta Fatiha’dan sonra;

Sure-i Furkan ayet 61 تَبَارَكَ الَّذ۪ي جَعَلَ Tebârekelleziy ceala’dan sonuna kadar okunarak kılınacak. O kimseden fakirlik gider. Cin, insan mekrinden, azab-ı kabirden emin olur. Kalbini nuru mari-fetle münevver kılar. Dünya sevgisini kalpten giderir. Cenab-ı Hak, o kimseyi ind-i ilahisinde sıddıkin defterine kayıt eder. Not: Bu iki rekat namazı isteyenler teheccüd namazının son iki rekatında bu şekilde kılabilir.

Başka vakitte de kılabilir. Ve gece teheccüd namazının son iki rekatta da kılabilir ise bu sureler ile kılabilir ise daha efzal olur inşal-lah. Çünkü gece namazına kimse görmediğinden riya karışmıyor.

Bu mübarek gün ve gecelerde kılınacak namazların cemaatle kılınması mekruh değildir.  

Bu hususta Fetava-yı Sufiye'nin haberleri pek çoktur. Fakat biz, bu yakutlardan daha kıymetli haberlerden çok hoş bulup tamamen uygun gördüğümüz için bazılarını aldık. Şöyle ki: Fetava-yı Bezza-zi'de:

 Tedai yolu ile (Hatıra getirmek) dediğini anlamayıp ve Hak Tea-la Hazretlerinin:

اَرَاَيْتَ الَّذ۪ي يَنْهٰىۙ ﴿﴾ عَبْدًا اِذَا صَلّٰىۜ ﴿﴾

“Görmedin mi onları ki, Allah'ın kullarını namaz kılmak-tan nehy ederler”[1] diye buyurduğundan gafil olup kendileri kılmaktan aciz oldukları için başka Müslümanları da bunun gibi namazları cemaatle kılmaktan men eyleyip nice uzun uzun laflar ederler.

Taassup sahiplerine cevap olup ibadet isteklilerine kuvvet olsun diye insaf ehline bu kadar haber yeterlidir. Daha fazla haber isteyen­ler, Fetava-yı Sufiye kitabını okusunlar. Bu kitap, Hanefi mezhe­binde muteber bir kitaptır.

Sözün özü, Fetava-yı Sufiye'de yazıldığı üzere, bunun gibi na­mazları cemaatle kılmakta asla kerahet yoktur. Resulullah Efendimizin şu buyruğu da bu manaya kuvvet verir:

مَا رَأٰهُ الْمُؤْمِنُونَ حَسَنًا فَهُوَ عِنْدَاللّٰهِ حَسَنٌ

“Mü’minlerin güzel gördüğü, Allah indinde de güzeldir”[2]

Zira her vilayette Müslümanlar, bu namazları cemaat olup kılar-lar. Her kişinin evlerini hayırla anması abes bir işe benzemez.[3]

 Yalnız nafile namazlar farz namaz gibi ilan edip çağırılmadan kendiliğinden gelip toplu bir cemaat nafile namazları da cemaat ile kılmalarına (Kaynak Gunyetut Talibin 1. Cilt Saife: 293-294) Beraat gecesi sair mübarek belli gecelerde evvelki selefi salihinler bu namazı cem olup cemaatle kılarlardı.

 


[1] Alak Suresi, 96/9-10.

[2] Tabarani El-Mu’cemu-l-Kebir c.9. s.112/8583 (Musul), Ebu Davudu Tayalasi Müsnedi Tayalasi c.1. s.33/246 (Beyrut), Müsnedi Bezzar c.5. s.213/1816 (Beyrut)

[3] İmadu-l-İslam.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>