canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

GENÇLER HAKKINDA - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

GENÇLER HAKKINDA

 

Gençler hakkında hadis-i şerif:

اِنَّ اللّٰهَ تَعَالٰى يُحِبُّ الشّٰآبَّ التّٰآئِبَ

Yani, “Tahkika Hak Celle ve Ala Hazretleri genç olan tev-bekarları sever.”[1]

Hadis-i Şerif:

اِنَّ اللّٰهَ تَعَالٰى يُحِبُّ الشّٰآبَّ التّٰآئِبَ الَّذ۪ى يُفْن۪ى شَبَابَه۪ طَاعَةِ اللّٰهِ

Tahkika, Allah’u Teala ve Tekaddes Hazretleri şu bir genci sever ki, gençlik müddetini Allah rızası için takva ve ibadet yolunda ifna etmiş olsun.”[2]        Hadis-i Şerif:

مَا مِنْ شَيْىءٍ اَحَبَّ اِلٰى اللّٰهِ مِنْ شَٓابٍّ تَٓائِبِ

“Cenab-ı Hak’kın yanında tevbekar olan gençlerden sevgili bir şey yoktur.”[3]

Cenab-ı Hak’kın sevmeyip hoşlanmadığı şol kimseler ki kendi yaşlanır ihtiyar olur. Kendisi ihtiyarlığı kabul etmeyip daima kendisini gençlere benzetmeye çalışır bıyığını boyar. Kıyafet düzmeye hevesi çok olur. İşte bu gibi yaşlıları Cenâb-ı Hak sevmez.

Cenâb-ı Hak’kın insanlardan sevip hoşlandığı kimseler şol kimse-lerdir ki: kendisi yaşı genç olur. Gençlik halında kendisini yaşlı ihtiyar-lara benzetmeye çalışır. Gençlik zamanında Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e sevgisi muhabbeti tam olduğundan Resulullah efendimizin büyük sünnetlerinden sakal sünnetini bırakır. Vesair sünnetlerini seve seve tutup baş tacı eder. Daimi surette Allah’ını ahretini ölümünü unutmayarak ölüme ahrete hazırlıklı tedarikli olur. İşte bu gibi gençleri Cenâb-ı Hak’kın çok fazla hoşlanıp sevdiğini Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadisi şerif ile bildiriyor.

Günyetut Talibin kitabının yirmi ikinci sayfasında Hadis-i Şerif: Beyaz saçların yolunmasının mekruh olması, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem baş ve sakalın beyaz kıllarını yolmaktan nehyetti. Beyazlar nur-i İslam’dandır buyurdu ve diğer rivayette Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, baş ve sakalda olan beyazları yolmayınız, Müslim olan kimsenin İslam içinde saç ve sakalının ağarması, o Müslim için yevmî kıyamette nurdur, buyurdu.

 

 


[1] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.52/292.

[2] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.52/293.

[3] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.52/296.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>