canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ADEM Aleyhisselam’ın ŞİT Aleyhisselam’a VASİYETİ - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 2.cilt)

 

ADEM Aleyhisselam’ın ŞİT Aleyhisselam’a VASİYETİ

 

Ve Havva anamız Şit aleyhisselam’ın iki kaşının arasında parla-yan nuru görünce nuru Muhammed’iyenin ona intikal ettiği malum oldu. Ve Şit aleyhisselam buluğa erdiğinde Âdem aleyhisselam Şit aleyhisselam’ın elinden tutup oğlum tahkık Allah’u Teâlâ Hazretleri senin yüzünde olan nuru Muhammediyeyi ancak hatunların soy ve ahlakca çok temiz olanlardan nikâh ettirmem için benden ahd aldı. Dedikten sonra tezarru ve niyaz ile ya Rabbi bu nuru alişanı muha-fazaya benden ahdi peyman aldın. Ben de oğlum Şit’ten ahd almak murad ederim. Taki bu ahd ve misakta hazır bulunup şehadet eyle-meleri için şahit gönder ya Rabbi. Diye niyaz eylemesi ile Cebrail aleyhisselam yetmiş bin melâike-i kiram ile nuzul etti.

Ve Allah’u Teâlâ Hazretlerinin oğlun Şit’e vasiyet eyle ve onun dahi oğluna ve oğlunun oğluna tavsiye etmek ve taki bu nuru alişanın sahibi gelinceye kadar tahir yani temiz kadınlardan nikâh eylemelerini bu melâike-i kiramın şehadetleri ile oğlun Şit’ten ahd almanızı emreyledi deyü fermanı ilahiyeyi Âdem aleyhisselam’a tebliğ etti.

Bu zikrolunan melâike şahit ve hazır bulundukları halde Şit aley-hisselam’dan ahd alındı. Ve o makamda kadınların temiz ve zeki olan-larından hüsnü ve cemalde ve Havva anamızın benzeri ve misliyesi Nahvaiyetü-l-Beyza isminde bir hatun Cebrail aleyhisselam’ın hutbesi ve melâike-i kiramın şehadetleri ile Şit aleyhisselam’a ahdi nikâhı edildi.

Süleyman Efendi merhumun mevlid-i şerifinde bu bahse dair.

 

İş bu resm ile müselsel muttasıl

Ta olunca Mustafa’ya müntakil

 

Geldi çün Ol rahmeten lil Âlemin

Vardı nur Onda karar etti hemin.

 

Deyü yazdığı makalesi muhtasar ve faydalı olarak haklı bir tak-dire layıktır. Bu Nuru Muhammedi Âdem aleyhisselam’dan Havva ana-mıza, ondan Şit aleyhisselam’a, ondan da Mekke’de Hazreti Abdul-muttalib’in oğlu Hazreti Abdullah’a intikal etti.

Nuru Muhammed aleyhisselam temiz erkek ve kadınlardan sü-zülerek sahibini buldu. O nur kadından erkekten her kime intikal etti ise ne zina yaptılar nede puta taptılar. Böyle bir temiz sülbten sü-zülerek Cenab-ı Hak sahibine ulaştırdı.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>